Wynik 190 tysięcy udzielonych kredytów to najlepszy wynik tego sektora od 6 lat. W uzyskaniu takiego wyniku z pewnością pomogło wygaszanie programu "Mieszkanie dla Młodych", ponieważ kto mógł, to chciał skorzystać z rządowego programu dopłat.
Banki udzieliły łącznie kredytów mieszkaniowych na kwotę 44 miliardów złotych. Według danych był to wynik lepszy, o niemal 13 procent niż rok wcześniej. Takiej dynamiki wzrostów nikt się nie spodziewał.
Średnio braliśmy kredyt na kwotę 233 tysięcy złotych. A najczęstszym typem branego kredytu było zobowiązanie na okres od 25 do 35 lat. Dotyczyło to 62 procent wszystkich zaciągniętych kredytów.
Nieustannie najdroższym miastem pozostaje Warszawa, gdzie średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy wyniosła 7882 złote. Na drugim miejscu znajduje się Kraków z wynikiem 6489 złotych za metr.
Trzecie miejsce należy do Gdańska, gdzie za metr kwadratowy przyszło zapłacić 6162 złote. Wśród ujętych w statystyce miast najtańszym okazała się aglomeracja katowicka. Mieszkańcy tego rejonu, średnio za metr kwadratowy musieli zapłacić 3011 zł. To ponad 4 tysiące złotych mniej niż w Warszawie.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
Pogratulować mogą sobie deweloperzy, którzy trzeci rok z rzędu pobijają rekord sprzedanych mieszkań. Łącznie w całym 2017 roku wybudowano 178 258 nowych mieszkań, to o 9,1 procent więcej niż w roku poprzednim.
Jeszcze lepsze dane dotyczą ilości rozpoczętych inwestycji. Rozpoczęto budowę 205 990 lokali (o 18,4 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego) i wydano pozwolenia na budowę kolejnych 250 218 mieszkań (więcej o 18,3 proc.). Są to najlepsze wyniki od 2008 roku.
Liczba nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji gwarantuje ciekawą ofertę mieszkaniową w roku 2018. Taka elastyczność deweloperów w zaspokajaniu rosnących apetytów potencjalnych nabywców utrzyma trend systematycznego wzrostu cen notowanego już od początku 2013 roku i zapewni stabilność na rynku nieruchomości.
- mówi dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchmości Związków Banków Polskich oraz Prezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o.
Źródło: AMRON-SARFiN