Polacy w ogonie europejskiego rankingu średniej powierzchni mieszkania

Politycy i organizacje pozarządowe bez przerwy donoszą o tym, że Polacy mieszkają w przeludnionych mieszkaniach. Opublikowane dane Eurostatu za 2016 tylko potwierdzają ten smutny wniosek. Jesteśmy w ogonie Europy!

Eurostat na potrzeby badań porównał dostępne i oficjalne dane ze wszystkich europejskich urzędów statystycznych. Wyniki zostały opublikowane 12 czerwca, a odnoszą się do sytuacji z 2016 roku.

Jesteśmy w ogonie Europy

Według wyliczeń europejskiego urzędu ponad 40 procent Polaków (dokładnie 40,7 procent) żyje w przeludnionych mieszkaniach. To czwarte od końca miejsce w europejskim rankingu. Mniejszą powierzchnią mieszkań mogą się "szczycić", jedynie Rumuni (48 procent), Litwini (43 procent), Bułgarzy (42 procent) oraz Chorwaci (41 procent). 

Na drugim końcu rankingu są kraje Europy zachodniej i południowej. Najmniej osób mogących narzekać na rozmiar mieszkania znajduje się na Cyprze (2,4 procenta), Malcie (2,9 procenta) w Irlandii (3,2 procenta) oraz Belgii (3,7 procenta). Natomiast średnia unijna wynosi dokładnie 16,6 procenta. 

Jak mierzy Eurostat

Badania porównywały powierzchnię zamieszkanych lokali z ilością osób w nich zameldowanych. Następnie oceniano, ile z nich nie spełnia minimalnych europejskich standardów. Mieszkanie za ciasne jest uznawane, gdy jest:

  • jeden pokój na gospodarstwo domowe
  • jeden pokój dla pary
  • jeden pokój dla każdej osoby powyżej 18. roku życia
  • jeden pokój na dwie osoby tej samej płci w wieku 12-17 lat
  • jeden pokój na każdą osobę w wieku 12-17 lat, której nie dotyczą wcześniejsze kategorie
  • jeden pokój na dwójkę dzieci w wieku do 12 roku życia
Problemy mieszkaniowe Polaków

Nie ma dokładnych statystyk mówiących o tym, ile konkretnie brakuje mieszkań w Polsce. Najczęściej podaje się liczby od 3 do 5 milionów lokali. Pomimo bicia kolejnych rekordów oddawanych mieszkań, jeszcze daleko do zapewnienia dostatecznej ich ilości. 

W pierwszym kwartale 2018 roku oddano do użytkowania ponad 44 tysiące mieszkań, natomiast wydano pozwolenia na budowę kolejnych 64 tysięcy. W trakcie budowy jest ponad 47 tysięcy lokali.

Problem dostatecznej ilości mieszkań na rynku miały załatać liczne programy mieszkaniowe wprowadzane od wielu lat. Między innymi Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych.

Rząd obecnie skupia się na programie Mieszkanie Plus, który wchodzi w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego. Wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego w jednym z wywiadów stwierdził, że dzięki programowi Mieszkanie Plus, do końca 2019 roku w budowie będzie dodatkowe 100 tysięcy mieszkań. 

Źródło: