Auto kempingowe kojarzy się raczej z popularnym w Stanach sposobem podróżowania. Wydaje się, że w Polsce jest tak rozwinięta oferta obiektów turystycznych, że posiadanie własnego domu na kołach nie miało dotąd większego sensu. A jednak!
Jak podała Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w 2020 roku zarejestrowano w Polsce ponad 3 tysiące aut kempingowych. Mało tego. Ponad tysiąc z nich to pojazdy zupełnie nowe. Taki wynik oznacza, że Polacy zarejestrowali o 1/3 więcej tego typu pojazdów niż zaledwie rok wcześniej.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
To nie koniec informacji. Jak wynika z zestawienia CEPiK, nowych pojazdów zarejestrowano o połowę więcej niż rok temu. Tylko z zagranicy sprowadzono aż 1700 używanych aut tego typu, a byłoby ich więcej, ale np. w Niemczech popyt na kampery wzrósł identycznie, jak w Polsce. Tylko w marcu 2021 Niemcy zarejestrowali niemal 11 tysięcy nowych aut kempingowych. To o ponad 50 proc. więcej, niż w marcu 2020
Po udostępnionych danych widać, że moda na kampery wybuchła nad Wisłą. Skąd ten nagły szał?
Trend na własny dom na kółkach to zasługa głównie koronawirusa, który wprowadził ogromną niepewność na rynku turystycznym. Zwłaszcza rządzący zamykali branżę z zaskoczenia.
Dotyczyło to zwłaszcza hoteli i apartamentów na wynajem krótkoterminowy, bez których trudno wyobrazić sobie dłuższy oraz komfortowy wypoczynek. Polacy szybko uświadomili sobie, że posiadanie kampera to dobre wyjście w tej sytuacji, zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami. Auto kempingowe daje niezależność. Ale to tylko jeden z powodów.
Kamper to w tej chwili świetny pomysł na ulokowanie gotówki, a to oznacza, że może być świetną inwestycją. Jak wyliczyli dziennikarze serwisu money.pl, kupno kampera to możliwość 40 proc. rocznego zysku. A trzy- czy czteroletnie pojazdy kosztują praktycznie tyle samo, co zupełnie nowe pojazdy.
Firmy wynajmujące kampery przeżywają oblężenie. Niektórzy przedstawiciele firm mówią wprost, jeżeli ktoś chce teraz wynająć wóz kempingowy, to może liczyć w najlepszym wypadku na wakacje sezonu 2022.
Część firm wynajmujących, w obawie przed zwrotem uszkodzonego pojazdu, wprowadzają liczne ograniczenia.
- Niektóre wypożyczalnie wprowadzają zapisy o wieku osoby wypożyczającej powyżej 30 lat i posiadaniu prawa jazdy od minimum 5 lat. Wynika to z faktu, że kamper nie jest jednak zwykłym samochodem osobowym, a niesprawny pojazd to duży problem dla wypożyczalni, bo w kolejce czekają następni klienci - tłumaczy na łamach serwisu dziennikzachodni.pl Szymon Misiek, z Centrum Caravaningu SAMIN.