Polacy masowo popełniają ten błąd. Zaproszenie dla groźnego grzyba

Polki i Polacy często popełniają ten błąd - suszą pranie w mieszkaniu, źle wietrzą pomieszczenia, a także źle ogrzewają swoje mieszkania zimą. To pozornie niewinne nawyki, ale tak naprawdę stwarzają idealne warunki do rozwoju groźnych grzybów. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia, pogarszać nasze samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jakie konsekwencje może mieć ignorowanie zagrożenia, które kryje się za tymi codziennymi czynnościami

Grzyby i pleśnie są mikroorganizmami, które mogą rozwijać się w różnych środowiskach, w tym w mieszkaniach. Są to organizmy jedno- lub wielokomórkowe, które rozmnażają się poprzez tworzenie zarodników. Grzyby i pleśnie mogą mieć różne kolory i kształty, ale wszystkie mają zdolność do rozkładania materii organicznej. W mieszkaniu mogą rozwijać się na różnych powierzchniach, takich jak ściany, podłogi, meble i tkaniny. Ich obecność może być szkodliwa dla zdrowia i może prowadzić do różnych problemów, takich jak alergie, infekcje i problemy z układem oddechowym.

 

Tymczasem nasze codzienne nawyki ułatwiają rozwój również tych niebezpiecznych gatunków.
 

Dlaczego grzyby i pleśnie są problemem w mieszkaniu?

Grzyby i pleśnie są organizmami mikroskopijnymi, które rozwijają się w wilgotnych i ciepłych warunkach. Ich obecność początkowo trudno dostrzec, jednak nasze złe nawyki często tworzą im cieplarniane warunki. 

 

Początkowo możemy nie wiedzieć, co wywołuje u nas alergie i reakcje skórne. Osoby szczególnie wrażliwe przebywając na stałe w pomieszczeniu, gdzie jest grzyb, mogą tymczasem doświadczać uciążliwych objawów. Takich jak kichanie, swędzenie i wysypka skórna. Przy dłuższej ekspozycji na zarodniki - bo to one są szkodliwe - możemy doświadczać problemów z układem oddechowym, takich jak kaszel, duszność, a nawet objawy astmy.

 

W niektórych przypadkach, długotrwałe narażenie na te substancje może prowadzić do poważnych chorób płuc, takich jak zapalenie płuc czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Dlatego ważne jest, aby nie ignorować problemu. 

 

Grzyby i pleśnie mogą być nosicielami różnych drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje skóry, oczu, nosa i gardła. Zarodniki angażują też nasz układ odpornościowy - ten stara się zwalczyć szkodliwych "gości" w naszym ciele. To ułatwia rozwój innych drobnoustrojów. Jesteśmy bardziej podatni na infekcję. 

Brzydki zapach i zniszczone mieszkanie

Warto pamiętać, że obecność grzybów i pleśni może również prowadzić do czysto materialnych strat. Grzyby i pleśnie mogą niszczyć powierzchnie - takie jak tapety, farby, drewno i tkaniny. Niszczyć meble, ubrania, dywany, wykładziny.  Mogą również ułatwiać korozję metalowych elementów, takich jak rury i instalacje elektryczne. Dlatego istotne jest, aby jak najszybciej usuwać grzyby i pleśnie oraz naprawiać wszelkie uszkodzenia budowlane, aby zapobiec dalszym stratom.

 

Pozbycie się grzybów z mieszkania ma jeszcze jedną zaletę. W pomieszczeniu, w którym rozwijają się niebezpieczne grzyby i pleśnie, po prostu brzydko pachnie. Charakterystyczny zapach pleśni jest często odczuwalny w takich pomieszczeniach i może być z czasem trudny do zniesienia. Nieprzyjemny, duszący zapach może przenikać przez całe mieszkanie, powodując dyskomfort dla domowników. 


Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni

 

Wilgoć jest jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi grzybów i pleśni w mieszkaniu. Nie chodzi tu tylko o zalaną piwnicę, np. na skutek uszkodzonych fundamentów. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. A wilgotność w pomieszczeniu rośnie, gdy np. suszymy ubrania w środku. 


Długotrwała obecność wilgoci może prowadzić do powstawania plam i nalotów grzybowych na ścianach, sufitach i innych powierzchniach. Aby zapobiec temu problemowi, ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Dlatego trzeba pamiętać o kilku podstawowych krokach. 

 

Pierwszym jest regularne wietrzenie pomieszczeń, aby wymienić wilgotne powietrze na świeże. Niewłaściwa wentylacja jest jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi grzybów i pleśni w mieszkaniu. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza powoduje gromadzenie się wilgoci, która sprzyja rozwojowi tych organizmów. W przypadku niewłaściwej wentylacji, wilgoć z powietrza nie jest usuwana, co prowadzi do tworzenia się wilgotnych i zaciekłych miejsc, idealnych dla rozwoju grzybów i pleśni.

 

Grzyb szybko oszpeci twoje mieszkanie

 

Instalacja wentylacji mechanicznej, która będzie usuwać wilgoć z powietrza może być dobrym rozwiązaniem. Klimatyzacji powinniśmy używać także zimą. Używanie odkurzacza z filtrem HEPA, który pomoże usunąć zarodniki grzybów i pleśni z powietrza również pomoże. 

 

Wilgoć może być trudna do zauważenia, dlatego regularne sprawdzanie wilgotności powietrza za pomocą higrometru może być pomocne w monitorowaniu sytuacji. Urządzenie jest do kupienia w sklepach i na portalach aukcjyjnych - w prosty sposób pozwoli sprawdzić, czy poziom wilgoci w naszych pomieszczeniach może ściągnąć na nas kłopoty z grzybami. 


Wezwij fachowców

 

W niektórych przypadkach, zwalczanie grzybów i pleśni w mieszkaniu może wymagać profesjonalnej pomocy. Fachowcy specjalizujący się w usuwaniu grzybów i pleśni posiadają wiedzę i doświadczenie potrzebne do skutecznego rozwiązania problemu. Przy skomplikowanych przypadkach, takich jak duże zanieczyszczenia lub uszkodzenia budowlane, profesjonalne usługi mogą być niezbędne. Głównie przez to, że pozbycie się problemu może wymagać gruntownego osuszenia ścian. A to wymaga drogiego sprzętu.

 

Profesjonaliści przeprowadzą dokładną inspekcję, aby zidentyfikować przyczyny i zakres problemu. Następnie, użyją odpowiednich technik i narzędzi, aby usunąć grzyby i pleśnie oraz oczyścić powietrze. Ponadto mogą zaoferować porady dotyczące zapobiegania powrotowi grzybów i pleśni, takie jak monitorowanie wilgotności i regularna wentylacja.

 

Naszą czujność powinny wzbudzić też wszelkie uszkodzenia budowlane występujące w naszej nieruchomości. Dziury, szpary, ubytki w tynku, są jednym z czynników sprzyjających rozwojowi grzybów i pleśni w lokalu. 

 

Warto dbać też o stan kuchni i łazienki. W wyniku uszkodzeń instalacji w ścianach i stropach może gromadzić się wilgoć. Z naprawami nie ma więc co czekać, jeśli nie chcemy, by problem szybko przybrał na sile.