Planujesz zakup mieszkania? Eksperci przypominają o ważnej zmianie. Może być drożej

Zdaniem ekspertów mieszkania w tym roku podrożeją w dużej mierze przez zmiany w prawne. Rosnące stopy procentowe to jedno, kolejnym wyzwaniem może okazać się nowy fundusz, który zacząć ma działać od lipca. Ale nie tylko. Potencjalnie może podbić cenę nieruchomości o grube tysiące. 

Co będzie miało wpływ na ceny nieruchomości w roku 2022? Według ekspertów ceny wzrosną, bo branża zmaga się z kilkoma problemami, których nie da się w prosty sposób "obejść". Wśród argumentów przedstawianych przez przedstawicieli branży deweloperskiej od miesięcy pojawia się problem z dostępem do gruntów. Wyzwań jest jednak więcej. 

 

Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich,  cytowany przez Monday News przypomina, że od 1 lipca w funkcjonowanie zacznie wprowadzony przez UOKiK Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, na który składki będą płacić nabywcy. - One wyniosą 1 proc. ceny mieszkania - wyjaśnia ekspert.

 

Jego zdaniem  zaostrzenie wymagań technicznych wobec nieruchomości wymusi  wzrost kosztów o kolejne 4-6 proc. Łącznie daje to więc wzrost o nawet 7 proc.  Oznacza to, że mieszkanie podrożeć może o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Samo tylko odłożenie zakupu mieszkania na po uruchomieniu nowego funduszu teoretycznie może oznaczać koszt kilku tysięcy złotych. 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

Wojciech Kuc, pośrednik, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wskazuje na inny czynnik istotny dla rynku nieruchomości. - Polski Ład będzie miał duży wpływ na dochody ludności i ogólnie na gospodarkę. Być może pojawi się budownictwo socjalne w dużo większym zakresie niż do tej pory - stwierdza. 

 

Zdaniem analityka pod uwagę trzeba brać inne potencjalne decyzje rządu. - Gdzieś czai się widmo podatku katastralnego odnoszącego się do drugiego i kolejnych mieszkań, ale nikt jeszcze głośno nie potwierdził tych zapisów i chyba to szybko nie nastąpi - dodaje. 

Eksperci: Inwestycja w nieruchomości to wciąż zabezpieczenie przed inflacją

Pomimo wyzwań i nowych obciążeń takich jak bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące termoizolacji czy powołanie do życia nowego funduszu, Polacy wciąż mogą spoglądać na inwestowanie w nieruchomości przychylnym okiem. 

 

- Polacy dobrze wiedzą, że mieszkanie nie tylko przynosi zwrot z inwestycji w postaci czynszu, ale jego wartość wzrasta w czasie, dając zabezpieczenie przed inflacją. Jednak rentowność najmu spadła i ten trend raczej się utrzyma. Zmierzamy w kierunku dojrzałych rynków, gdzie 3-3,5 proc. zwrotu jest normalne - ocenia Konrad Płochocki z PZFD. 

 

O mieszkanie może być trudniej. Przez stopy procentowe

Wojciech Kuc, ekspert ds. rynku nieruchomości, zwraca też uwagę na inną kwestię,  istotną dla rynku nieruchomości od jesieni. - Stopy procentowe wzrosną w 2022 roku. Zaciąganie kredytów będzie zdecydowanie droższe, mniej korzystne niż dotychczas. Ponadto najem robi się coraz mniej opłacalny. Obecnie stanowi obronę kapitału przed inflacją.  

Za: mondaynews.pl  MN