Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym

Kolejny fundusz specjalizujący się w profesjonalnym wynajmie nieruchomości dokonał "hurtowego" zakupu lokali w Warszawie i Krakowie. Polacy wciąż bowiem wolą mieć mieszkanie, a funduszom zależy, by ten trend zmienić.

Na rynku nieruchomości doszło do kolejnej transakcji, którą określić można jako hurtową. Fundusz Atrium European Real Estate ??podpisała bowiem kontrakt na zakup 650 mieszkań w Warszawie i Krakowie. Jak donosi PropertyNews.pl wartość transakcji opiewa na 53 mln euro czyli ok. 240 mln zł. 

Kupują hurtem mieszkania, by ci je potem wynająć

Firma potwierdza, że lokale, które zakupiła, zostaną przeznaczone na wynajem. Docelowo chce ich mieć 5 tys. 

 

- Aktywa, które zapewnią nowoczesne, specjalnie wybudowane obiekty mieszkalne w obszarach o wysokim popycie w Warszawie i Krakowie, są przykładem tego, jak będziemy dążyć do wykorzystania silnych fundamentów makroekonomicznych i trendów urbanizacyjnych w lokalizacjach, w których obecnie brakuje mieszkań dobrej jakości na wynajem - czytamy w komentarzu spółki. 

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

Fundusze planują ekspansję

Transakcja Atrium jest kolejną, która potwierdza nowy trend na polskim rynku. Zagraniczne fundusze chcą bowiem kupować w Polsce mieszkania na potęgę. 

 

Nordic Real Estate Partners, fundusz, który na przełomie czerwca i lipca zakupił w ramach jednej umowy 1000 mieszkań, chce do 2025 roku mieć w Polsce 10 tys. Na początku roku we Wrocławiu inny zagraniczny fundusz zakupił 300 mieszkań, wcześniej Marvilop, jeden z największych deweloperów, informował o sprzedaży 650 nieruchomości zagranicznemu funduszowi. 

Polacy wciąż wolę mieć, niż wynajmować

Zagraniczne firmy chcą odwrócić trend, zgodnie z którym większość Polaków chce mieszkanie posiadać. Od właścicieli prywatnych i instytucjonalnych wynajmuje je jedynie 4 proc. obywateli  - wynika z raportu CBRE opublikowanego latem. 

To wielokrotnie mniej niż w innych europejskich krajach. "Sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące np. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców" - wyjaśnia Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.

 

Źródło zdjęcia głównego: MaKa/Wikimedia / CC 3.0