Premier obiecuje udostępnienie darmowych projektów pod możliwość budowania domów o powierzchni 70 m2. Podobne plany były w przypadku pierwszych założeń Mieszkania Plus. To samo rozwiązanie postuluje również... PSL.
Ceny projektów domów rozpoczynają się od około tysiąca złotych, ale to najczęściej schemat bardzo prosty i często bez rozrysowanych szczegółów instalacyjnych. Za bardziej wyrafinowane projekty trzeba już płacić nawet do 25 tys. zł.
? W programie #PolskiŁad zakładamy rewolucję własności polegającą na wprowadzeniu do systemu budowy domów do 70 mkw. w podstawie. Zaproponujemy szereg projektów architektonicznych. Będzie można pobrać je za symboliczną złotówkę i zbudować oszczędny, nowoczesny i ładny dom. pic.twitter.com/eO5Q67stXe
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 12, 2021
Premier zapowiada, że będą udostępnione darmowe projekty domów, z których będzie można korzystać w ramach budowy domu do 70 m2. To nie tylko ukłon w stronę mniej zamożnych inwestorów, ale również zabezpieczenie się przed powstawaniem wątpliwej jakości budynków, jedynie zgłoszonych i prowadzonych bez pomocy kierownika budowy.
Ten krok zapowiadała w maju Anna Kornecka, czyli ówczesna wiceminister rozwoju, pracy i technologii, która została zdymisjonowana 4 sierpnia. Ale to nie jest pierwszy raz, gdy PiS chciał udostępnić darmowe projekty.
Na samym początku programu Mieszkanie Plus, gdy sygnowała go jeszcze premier Beata Szydło, były plany by spółka Polskie Domy Drewniane udostępniała plany energooszczędnych domów drewnianych. Gotowa była cała strategia łącząca tanie grunty od Lasów Państwowych z produkcją specjalnego drewna, budową ekologicznych domów z gotowych projektów.
Ostatecznie Lasy Państwowe nie przyłączyły się do programu Mieszkanie Plus, powstała jedynie spółka Polskie Domy Drewniane, ale ona również nie działa według pierwotnych założeń zawartych w Narodowej Strategii Mieszkaniowej.
Darmowe projekty domów jednorodzinnych to również postulat PSL-u. Jeszcze w trakcie trwania poprzedniej kampanii samorządowej w 2018 roku politycy tego ruchu poświęcali wiele uwagi tej sprawie.
- Dla rodzin, które chcą osiedlić się poza miastem, przygotowaliśmy program „Ziemia dla młodych". Dzięki niemu osoby do 35. roku życia będą mogły nabywać za symboliczną złotówkę działkę budowlaną z zasobów państwowych lub samorządowych. Wraz z działką uzyskają pozwolenie na budowę i projekt budowlany domu energooszczędnego - można przeczytać w oficjalnym programie PSL-u.
Darmowe projekty domów więc już były raz proponowane, choć ostatecznie nie zostały wprowadzone. Być może teraz się uda, zwłaszcza że według wstępnych założeń każdy region ma otrzymać swoje umocowane w architekturze regionalnej projekty.
Ale sam pomysł budowy domów bez pozwolenia również nie jest nowy. Mało tego! Możliwość budowania domów bez pozwolenia został wprowadzony i nadal funkcjonuje. Choć niewielu z takiej opcji korzysta. Pisaliśmy szerzej o tej sprawie tutaj.