W łóżku spędzamy jedną trzecią życia, bo sen jest nam potrzebny, aby być gotowym do działania następnego dnia. Co ciekawe naukowcy podają, iż jaskiniowcy spali wtedy, kiedy odczuwali taką potrzebę, a nie gdy robiło się ciemno.
Za prototyp łóżka uznaje się zawieszone kilkanaście centymetrów nad ziemią łoże z drewna hebanowego i złota wykonane dla faraona Tutenchamona (około 1350 roku p.n.e.). Rzymianie jako pierwsi wymyślili materac, który początkowo wypychano trzciną, słomą, wełną lub pierzem. W okresie gotyku łóżko nakryto drewnianym dachem lub baldachimem. Grube kotary zatrzymywały ciepło i zapewniały poczucie prywatności.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Na komfort i jakość snu zwrócono uwagę po raz pierwszy w renesansie. Pojawiły się grube sienniki, mocno wypchane pierzyny oraz luksusowa jedwabna pościel.
W XVIII wieku zaczęto produkować metalowe ramy łóżek, które miały sprężyny. Siennik położony na sprężynowej ramie był znacznie wygodniejszy niż ten położony na deskach. Dziś ramy łóżek wyglądają inaczej, a za wygodę miejsca do spania odpowiada materac. Pod koniec ubiegłego wieku pojawiły się materace na miarę technologii kosmicznej – z pianki termoelastycznej zapamiętującej kształt ciała śpiącej osoby.
Na rynku znajdziemy łóżka wykonane z różnych materiałów, wyposażone w dodatkowe praktyczne elementy takie, jak zagłówki czy pojemniki lub szuflady na pościel, oświetlenie LED zamontowane na zagłówku lub z boku ramy.
Im więcej miejsca do spania, tym wygodniej. Dlatego minimalna szerokość łóżka (a właściwie umieszczonego w nim materaca) dla jednej osoby dorosłej to 90 cm, dla dwóch – 160 cm. Długość zaś powinna być o około 20 cm większa niż wzrost użytkownika. Odpowiednia wysokość to pojęcie względne - przyjmuje się, że najbardziej komfortowe jest około 40-50 centymetrów nad ziemią, ale najlepiej sprawdzić samemu wygodę podczas wstawania z wybranego modelu.
A jeśli nie znajdziemy odpowiedniego dla siebie łóżka, zawsze możemy zamówić je na wymiar, chociaż będzie to droższe rozwiązanie.
Źródło: sennamaterace.pl