Na Zachodzie desakralizacja kościołów nikogo nie dziwi. Kościół w ten sposób ratuje finanse w miejscach, gdzie najczęściej nie ma już wiernych. Nabywcy tworzą w dawnych kościołach sklepy, siłownie, bywa, że kluby nocne. W tym przypadku powstał dom. Piękny i funkcjonalny.
Wybudowany ok. 1530 roku kościół, zlokalizowany jest w hiszpańskim krajów Basków. Opuszczoną świątynię kupił uznany fotograf i aranżer wnętrz - Tas Careaga - w 2016 roku, ale odnowił go ostatecznie dopiero w 2019 roku. Od tamtej pory świątynia pełni rolę domu artysty, jest jego inspiracją i miejscem wypoczynku.
Po przeprowadzonej przez władze kościelne desakralizacji budynek stał się budowlą świecką i został sprzedany za 1 905 tysięcy dolarów, czyli ok.7,2 mln złotych. Proces budowy oraz ostateczny wygląd nowego domu fotografa można było śledzić na jego koncie instagramowym.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Przestrzeń do zagospodarowania była całkiem spora, ponieważ kościół dysponował metrażem wynoszącym niemal 250 metrów kwadratowych. Aranżer całkiem sprytnie wykorzystał tę przestrzeń, nadając jej nowe funkcjonalności. W miejscu, w którym dawniej stał ołtarze, teraz pojawiła się sypialnia zlokalizowana na nowej antresoli, w miejscu dzwonnicy jest teraz łazienka.
Projekt rewitalizacji kościoła na cele mieszkaniowe otrzymał pierwszą nagrodę na najlepszy projekt 2019 czytelników Archilovers. Został też opisany w prestiżowym czasopiśmie Dwell.
Kościoły na Zachodzie pustoszeją, bądź brakuje dla nich duchownych. Władze kościelne często stoją przed trudną decyzją, opłacać podatki i remontować często wiekowe budynki czy zwyczajnie je sprzedać na wolnym rynku.
Pod względem budowlanym, budynki kościołów są całkiem ciekawym miejscem do pracy dla architektów, projektantów i aranżerów wnętrz. Grube mury świątyń idealnie nadają się do podtrzymywania dodatkowych stropów, a konstrukcja jest w stanie wiele znieść bez dodatkowego wzmocnienia.
Nic dziwnego, że w krajach zachodnich oferty sprzedaży kościołów cieszą się taką popularnością. W Polsce również zaczynają się pojawiać pojedyncze oferty zakupu zdesakralizowanych świątyń. O ostatnim takim ogłoszeniu pisaliśmy tutaj.