Piekarnik parowy - czym właściwie jest?
Piekarniki parowe coraz częściej zastępują tradycyjny sprzęt. Nic dziwnego, bo z ich pomocą można łatwo przygotować soczyste mięso i ryby, pyszne warzywa oraz chrupiące na zewnątrz i idealnie puszyste w środku wypieki. Jak właściwie działa taki sprzęt? Mimo, że piekarniki parowe na pierwszy rzut oka nie różnią się istotnie od klasycznych, to ich działanie opiera się na zupełnie innych mechanizmach.
Obecnie na rynku znaleźć można trzy rodzaje piekarników parowych. Pierwsze posiadają specjalny pojemnik, do którego w celu wytworzenia się pary, należy nalać wodę. Drugie opierają się na pracy specjalnego generatora pary, który wtłacza ją do wnętrza piekarnika. Ostatni - najdroższy - typ piekarników, to sprzęt, który należy podłączyć bezpośrednio do ujęcia wody. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, aby uzupełniać pojemnik na wodę.
Pieczenie w piekarniku parowym - czy można korzystać z niego w klasyczny sposób?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy piekarniki parowe można wykorzystać także w inny sposób niż do gotowania, czy pieczenia na parze. Ich nazwa może być nieco myląca, jednak ich funkcje związane z parą należy potraktować jako pewnego rodzaju bonus. Poza nim, piekarniki parowe posiadają oczywiście wszystkie funkcje, które znaleźć można w tradycyjnych piekarnikach, np. możliwość rozmrażania, grillowania czy pieczenia z wykorzystaniem termoobiegu.
Wiele nowoczesnych piekarników parowych posiada sterownik z programami automatycznymi, które pomagają na jeszcze łatwiejsze pieczenie. Zwiększają kontrolę nad procesem pieczenia, a zarazem pomagają osiągnąć lepsze wypieki: czy to ładniej wyrośnięte ciasto, czy idealnie dopieczone mięso.
Piekarnik parowy - korzyści
Osoby, które na co dzień korzystają z piekarników parowych, chwalą możliwości sprzętu oraz smak potraw, który dorównuje daniom restauracyjnym. Negatywne komentarze zwykle związane są z nieznajomością sprzętu oraz niekiedy wyższą ceną. Piekarników parowych, jak każdego nowego sprzętu AGD, należy się nauczyć. Po bliższym zapoznaniu się z ich funkcjami, większość osób nie chce już wracać do tradycyjnego sprzętu. Poza walorami smakowymi, piekarniki parowe mają jednak znacznie więcej zalet.
Piekarnik parowy - czyli dobry sposób na oszczędność
Para, która pojawia się podczas pieczenia lub gotowania, równomiernie rozprowadza się w piekarniku. Pozwala to na skrócenie całego procesu pieczenia nawet o kilkanaście minut. Krótsza praca piekarnika to z kolei mniejszy pobór energii i niższe rachunki za prąd. Aby pieczenie lub gotowanie przebiegało właściwie, warto pamiętać o tym, aby niepotrzebnie nie otwierać drzwi piekarnika. Obniża to bowiem temperaturę w środku, którą sprzęt musi podwyższyć poprzez pobór dodatkowej energii. W oszczędnym przygotowywaniu potraw pomagają także dodatkowe funkcje, które znaleźć można w piekarnikach nowej generacji.
Jakie funkcje powinien mieć dobry piekarnik parowy?
Tutaj szczególnie warto wymienić termosondę, która monitoruje temperaturę wewnątrz potrawy. W momencie, gdy danie jest gotowe, sprzęt informuje nas o tym np. specjalnym dźwiękiem (w zależności od modelu piekarnika). Termosonda pozwala na skrócenie czasu pieczenia potrawy nawet o kilkanaście minut. Trzeba bowiem pamiętać, że danie nie zawsze musi być pieczone lub gotowane tyle, ile wynosi sugestia zamieszczona w przepisie. Dostępne w sieci lub w książkach kucharskich przepisy nie uwzględniają możliwości danego sprzętu, dlatego warto korzystać z termosondy.
Piekarnik z funkcją kamery - jak działa?
Nowością na rynku są również piekarniki z funkcją kamery. Takie rozwiązanie pozwala na śledzenie postępów pieczenia bez konieczności otwierania drzwi. W przypadku piekarników marki Electrolux, sprzęt wyposażono także w Wi-Fi, dzięki któremu można regulować czas lub temperaturę pieczenia. Dzięki temu można śledzić postęp pieczenia na ekranie telefonu siedząc na wygodnej sofie lub fotelu. To gotowanie na miarę XXI wieku. Za pomocą podłączonej z piekarnikiem aplikacji MyElectrolux można regulować czas pracy piekarnika czy stopień dopieczenia potrawy bez potrzeby otwierania drzwi.
Jaki piekarnik parowy kupić, czyli pieczenie bez angażowania rąk
Bardzo ciekawym modelem jest piekarnik parowy z kamerą SteamPro 900 marki Electrolux. Posiada on nie tylko ułatwienie w postaci kamery, ale i bardzo przydatną funkcję jaką jest Steamify®. To doskonały pomocnik zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piekarnikiem parowym. Jak to działa? Użytkownik musi jedynie samodzielnie określić temperaturę, w jakiej chce piec potrawę, a piekarnik automatycznie dobierze optymalną ilość pary oraz dostosuje pozostałe parametry pracy, aby uzyskać pożądany rezultat.. Poza funkcją pieczenia na parze, SteamPro 900 posiada funkcję sous-vide. Składniki potraw wraz z przyprawami zamykane są próżniowo w woreczku, a następnie gotowane na parze bez udziału powietrza, które może niekorzystnie zmieniać smak potrawy. Para w połączeniu z niską temperaturą sprawia, że danie jest niezwykle delikatne.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux