Hotelowe wnętrza coraz częściej urządzane są tak, by poza funkcjonalnością cechowały się także przytulnością i pomysłowością pod kątem wystroju. Projektanci wnętrz hotelowych mają swoje sposoby na to, by stworzyć z jednej strony luksusowe, a z drugiej komfortowe pomieszczenie. Najważniejsze cechy pięciogwiazdkowej sypialni skupiają się wokół łóżka, dekoracji, mebli, oświetlenia i pościeli.
Najważniejszym i centralnym elementem każdego pokoju hotelowego jest łóżko, które musi być nie tylko solidne, ale też gustownie udekorowane. W przypadku tego mebla warto zainwestować więcej pieniędzy, ponieważ komfort jego użytkowania jest kluczowy dla naszego snu i odpoczynku. W hotelach najbardziej popularnym typem łóżka jest łóżko kontynentalne. Mebel taki wsparty jest na nóżkach, sprężynowy materac umieszczony jest w drewnianej skrzyni, nad którą znajduje się tapicerowane wezgłowie. Dodatkowo na górze pierwszego materaca znajduje się drugi, cienki, który zapewnia dodatkową wygodę użytkowania. Materace umiejscowione są wysoko nad podłogą - około 60 do 70 centymetrów w zależności od wysokości nóżek. Tego typu łóżka dobrze dopasowują się do ciała śpiącej osoby, a konstrukcja łóżka ułatwia wentylację materaca.
Centralny punkt każdej sypialni powinien także dobrze się prezentować. W tym celu konieczne jest "ubranie" swojego łóżka. Luksusowe sypialnie powinny mieć najwyższej jakości pościele i prześcieradła, a dodatkowo także dekoracyjne poduszki, koce czy pledy. Często stosowaną przez hotele sztuczką jest układanie cienkiego koca pomiędzy dwoma prześcieradłami, dzięki czemu uzyskuje się wyjątkową miękkość. W przypadku łóżka ważne jest zastosowanie miękkich materiałów: kaszmiru, lnu, aksamitu czy wysokiej jakości bawełny. Naturalne tkaniny dodatkowo nadadzą szyku naszej sypialni. Dekorując łóżko warto eksperymentować z poduszkami o różnych rozmiarach i kształtach.
Cechą luksusowych hoteli jest także harmonijny dobór kolorów. W tych najlepszych projektanci stosują zazwyczaj neutralne odcieni bieli, szarości czy beżów oraz pastelowych akcentów kolorystycznych, które nie będą zbytnio przytłaczały przestrzeni. Intensywne kolory, ciężkie zasłony, duże akcesoria czy bogate wzory mogą dać przytłaczający efekt, co nie jest zbyt pożądane ani w hotelach, ani w domach.
Kolejną cechą pięciogwiazdkowych sypialni jest wrażenie przestronności, co zagwarantuje przede wszystkim porządek i "odgracanie" pomieszczenia z niepotrzebnych przedmiotów lub mebli. Książki czy czasopisma warto schować w stylowy stojak lub kosz. Wiadomo, że nie da się schować wszystkich posiadanych przez nas przedmiotów tak, jak możemy zrobić to w hotelu, ponieważ na wakacje zabieramy o wiele mniej rzeczy, niż ich posiadamy w swoich domach. Mamy też jednak też o wiele więcej szafek, dzięki którym możemy utrzymać porządek. Pamiętajmy też by wykorzystywać meble zgodnie z ich przeznaczeniem - fotel nie jest więc doskonałym miejscem do przechowywania ubrań, a szafa nie powinna być składowiskiem niepotrzebnych przedmiotów.
Aby optycznie powiększyć przestrzeń naszej sypialni warto zainwestować w duże, pięknie obramowane lustro. Kolejną zaletą większych luster jest także to, że mogą odbijać więcej światła, dlatego pomieszczenie automatycznie wydaje się jaśniejsze i przestronniejsze. Lustra są też w miarę tanim i wyjątkowo pomocnym sposobem na optyczne powiększenie pokoju.
Inną metodą jest wprowadzenie nastrojowego oświetlenia. W hotelach zazwyczaj mamy kilka źródeł światła sztucznego, które koncentruje się nie tyko na bardziej intensywnym głównym-sufitowym oświetleniu, ale też bardziej klimatycznym świetle, jakie dają lampy stojące czy mniejsze lampki nocne. Dają one bardziej delikatne i ciepłe światło, które sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Lampy takie powinny być umiejscowione w różnych częściach pokoju tak, by można było uzyskać najbardziej pożądany przez nas efekt.
Nowe mieszkanie znajdziesz na Domiporta.pl: