Pięć trendów na rynku nieruchomości w roku 2022

Rynek nieruchomości w roku 2022 przeżywał swoje wzloty i upadki. Wciąż wpływ miała na niego pandemia, kiedy znaczenie zaczęło mieć to, co dzieje się za wschodnią granicą. Jak wydarzenia istotne dla branży podsumowuje jedna z najbardziej znanych firm działających na rynku?  - Ludzie dłużej podejmują decyzje dotyczące inwestycji, ponieważ chcą być pewni, że wybierają najlepszą możliwą ofertę. To powoduje spadek cen transakcji na wielu rynkach na całym świecie - podsumowuje ekspert. 

 

Rok 2022 był ważny dla rynku nieruchomości. I pełen zmian. Co miało szczególne znaczenie? W swoim raporcie opisali to eksperci fimy JLL. Amerykański gigant na nieruchomościach zna się jak mało kto. Zdaniem analityków jedną  z istotnych kwestii był sposób, w jaki pracujemy. Zmienił się drastycznie w ciągu ostatnich kilku lat i wygląda na to, że te zmiany pozostaną z nami na dłużej.

 

Badanie przeprowadzone przez JLL wykazało, że 77% liderów firm uważa, że oferowanie pracy zdalnej jest kluczem do przyciągnięcia i utrzymania talentów. Oznacza to, że ponad połowa badanych firm planuje umożliwić wszystkim pracownikom pracę zdalną do 2025 roku. Te gruntowne zmiany spowodowały ponowne zainteresowanie elastycznymi przestrzeniami roboczymi z udogodnieniami w stylu hotelowym, ponieważ tradycyjne biuro jest obecnie postrzegane bardziej jako miejsce współpracy niż cokolwiek innego.

 

Trendy na rynku nieruchomośi

Nie mniej istotny był zrównoważony rozwój stał się głównym priorytetem dla liderów biznesowych w 2022 roku. Ze szczytu COP27 jasno wynika, że branża budowlana nadal ma wiele do zrobienia, by w przyszłości osiągnąć neutralność klimatyczną. Chociaż coraz więcej firm podejmuje zobowiązania do dekarbonizacji swoich nieruchomości, nie do końca przełożyło się to jeszcze na konkretne działania całej branży. 

 

Podczas rozmów COP27 podkreślono znaczenie zwiększenia efektywności energetycznej. W tym dla starszych budynków. Postulowano też włączenia do nowych projektów budowlanych proekologicznych klauzul. Uczestnicy szczytu postulowali też, by podjąć działania, których celem jest ochrona infrastruktury i budynków przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, wzrostem temperatur, poziomu morza, a nawet skutkami utraty różnorodności biologicznej.  

 

Inflacja uderza w branżę

Jeden z trendów wydaje się szczególnie istotny - w odróżnieniu od poprzednich ma znaczenie bardziej krótkoterminowe, ale dotkliwsze. Wraz ze wzrostem inflacji w 2022 r. banki centralne podjęły działania, podnosząc stopy procentowe w tempie szybszym niż przez ostatnie 10 lat. Działania podjęły zarówno NBP, jak i jego odpowiednik w USA.

 

To jednak sprawiło, że inwestorzy stali się coraz bardziej ostrożni, a globalne inwestycje w nieruchomości w trzecim kwartale spadły - i to o 24%, jak wynika z danych JLL. Sean Coghlan, globalny szef działu badań i strategii rynków kapitałowych w JLL, wyjaśnia, że "wielu inwestorów pozostaje ostrożnych i opóźnia podejmowanie decyzji.

- Ludzie dłużej podejmują decyzje dotyczące inwestycji, ponieważ chcą być pewni, że wybierają najlepszą możliwą ofertę. To powoduje spadek cen transakcji na wielu rynkach na całym świecie - podsumowuje. 

 

Fot. Rawpixel