PFR Nieruchomości, część Polskiego Funduszu Rozwoju, to spółka, która odgrywa znaczącą rolę na polskim rynku. Odpowiada bowiem za jeden z najważniejszych w ostatnich latach programów - Mieszkanie Plus. Premier Mateusz Morawiecki w 2019 roku zapowiadał, że projekt pozwoli na oddanie 100 tys. lokali, ale po kilku latach wiemy już, że prognozy te były mocno na wyrost.
Polski Fundusz Rozwoju podsumował właśnie kończący się rok 2021. Do tej pory PFR oddał w najem 4,6 tys. mieszkań. Kolejne 2,5 tys. jest w budowie. Nabory do rządowego programu trwają w dziesięciu lokalizacjach - m.in. Katowicach, Radomiu, Toruniu czy Nowym Targu. O tym, jak bardzo Mieszkanie Plus jest popularne, świadczy liczba aplikacji. Jest ich 12 tys., co oznacza, że chętnych jest więcej niż lokali.
Jak informuje PFR w swoim komunikacie Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju - dwa fundusze działające w ramach PFR Nieruchomości - posiadadają około 4,6 tysiąca mieszkań w ponad 30 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik.
- Mijający rok zdecydowanie należał do Nowego Nikiszowca. Nasze osiedle stało się rozpoznawalną marką i ważną częścią miasta. Zyskało ogromne zainteresowanie osób, które chciały tam zamieszkać oraz uznanie architektów. Nowy Nikiszowiec znalazł się w prestiżowym gronie 20 rodzimych projektów nominowanych do nagrody im. Miesa van der Rohe - podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.
Wojciech Caruk podkreślił też skalę zainteresowania rządowym programem. - Z absolutnie rekordowym zainteresowaniem mieliśmy do czynienia w miastach średniej wielkości – Świdniku i Radomiu, w których wpłynęło niemal dziesięć wniosków na jedno mieszkanie. To pokazuje, że także w takich lokalizacjach, najem instytucjonalny ma rację bytu i jest dobrym uzupełnieniem oferty deweloperskiej oraz zasobu tworzonego przez samorządy - stwierdził.
PFR przedstawił też plany na rok 2022. Fundusz chce być aktywny przede wszystkim w dużych miastach, gdzie potencjał rynku najmu jest największy. - Planujemy rozwijać ofertę obu funduszy. W przypadku rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego będzie to następne pół tysiąca mieszkań w Katowicach, kolejne duże osiedle we Wrocławiu przy ul. Zatorskiej oraz nasz pierwszy projekt w Lublinie na blisko 400 mieszkań. Stawiamy na współpracę z samorządami, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest w dużym stopniu niezaspokojone - wyjaśnia prezes PFR N.
Dodaje, że Fundusz Mieszkań na Wynajem także zyska nowe projekt. - Będzie to druga inwestycja w Łodzi, ale pierwsza o podwyższonym standardzie. Butikowy projekt powstanie w Nowym Centrum Łodzi, po sąsiedzku ze zrewitalizowanym dworcem Łódź Fabryczna. Kolejna inwestycja to czwarta nieruchomość w Poznaniu – mieście, w którym nasze mieszkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Będzie to ponad 300 mieszkań przy ul. Śniadeckich w centrum miasta - stwierdził Wojciech Caruk w komunikacie PFR.
Możliwe, że kolejne mieszkania w ramach programu będą budowane z użyciem innych technik. - Nie będę ukrywał, że jestem wielkim entuzjastom prefabrykacji. Ma ona wiele zalet, z których największą jest tempo realizacji trudne do osiągnięcia na zwykłym placu budowy. Kolejną z nich jest kontrolowana jakość wykonania, która w przypadku budowania mieszkań na wynajem jest wyjątkowo ważna – podkreśla prezes PFR Nieruchomości S.A. - stwierdził prezes PFR Nieruchomości S.A.