Program Mieszkanie Plus był elementem szerokiej inicjatywy nazwanej Narodowym Programem Mieszkaniowym. Samo Mieszkanie Plus nie spełniło oczekiwań, ale program Polskich Domów Drewnianych był od samego początku ciekawy i w końcu odnosi sukcesy.
W pierwotnym zamyśle z 2017 roku PDD miało być spółką budującą drewniane domy szkieletowe na gruntach pozyskanych od Lasów Państwowych. Budynki miały być przeznaczone na najem z możliwością dojścia do własności. Ponadto, PDD miało odpowiadać za krzewienie budownictwa drewnianego w Polsce, budować leśniczówki oraz dbać o rozwój technologii drewnianej w Polsce.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Taki był pomysł, z którego niewiele wynikło, jak z programu Mieszkanie Plus. Ale nie można powiedzieć, że Polskie Domy Drewniane nie mają się, czym pochwalić. Mimo że strategia uległa zmianie, PDD działają i idzie im to coraz lepiej.
PDD w 2019 roku stało się spółką, a w 2020 informowaliśmy, że pierwsze wybudowane przez nie domy są przeznaczone do komercyjnej sprzedaży, a nie pod wynajem.
Niemal pół dekady musiało minąć, by można było pisać o PDD jak o ciekawej alternatywie budowlanej i inicjatywie, która przynosi dobre efekty. Przy ul. Rybackiej w Choroszczy pod Białymstokiem powstaje obecnie dziesięć budynków jednorodzinnych, dwulokalowych oraz jeden budynek usługowy. A tempo ich budowy wynosi ok. trzech dni.
Inwestycja może uchodzić za modelowy przykład tego, jak szybko buduje się w technologii drewnianej panelowej. Trzy dni to oczywiście czas jedynie montażu gotowych modułów na zawczasu przygotowanym fundamencie z gotowymi przyłączami, ale w porównaniu do tradycyjnych technologii czas jest imponujący.
Elementy domów wykonanych w technologii szkieletu drewnianego powstają w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim. Na jednym stanowisku elementy budynków tj. fragmenty ścian, słupki czy belki są docinane z chirurgiczną precyzją. Następnie druga maszyna zajmuje się łączeniem poszczególnych elementów w większą całość.
- Montaż jednego domu w całości to ok. 2,5-3 dni robocze. Część instalacji sanitarnych już znajduje się w ścianach. Pozostaje tylko zadbanie o łączenie pomiędzy ścianami. Montaż wszystkich dziesięciu budynków na placu budowy to ok. 1,5 miesiąca – tłumaczy Wojciech Wierciński, Mistrz Montażu, Unihouse SA.
Polska ma idealne warunki, by korzystać z ekologicznego i odnawialnego budulca, jakim jest drewno. Niestety, brakuje infrastruktury, która odpowiadałaby za przerabianie wyciętych drzew na tzw. drewno konstrukcyjne. Tylko taki materiał może służyć do budowania np. domów szkieletowych.
Co prawda, Polacy nadal budują głównie w technologii tradycyjnej, czyli np. z bloczka, to wzrost zainteresowania budową drewnianą jest duży. Jak wynika z najnowszego raportu Oferteo.pl budowę domów drewnianych w 2019 roku wybierało jedynie 2 proc. inwestorów, ale rok później było ich już 16 proc.