Czy to będzie przełom? Jeszcze nie wiadomo, ale udało się osiągnąć coś, co do tej pory było nieosiągalne. Przeszkodą w budowie okien, które jednocześnie byłyby panelami słonecznymi była sprawność przejrzystych ogniw fotowoltanicznych.
Nowo testowane rozwiązanie ma się opierać na perowskitach. Sprawność takich paneli wyniosły rekordową sprawność wynoszącą 11,3%. Ta wartość tak naprawdę wystarczy by móc produkować prąd z pomocą szyb w środowisku naturalnym, a nie laboratoryjnym.
W prototypie okien pod wypływem słońca oraz wygenerowanego ciepła zachodzi reakcja chemiczna - związek bazujący na kryształach perowskitów przechodzi ze stanu przejrzystego do pochłaniającego ze względu na znajdującą się w nim metyloaminę, która rozpada się wytwarzając prąd.
Dodatkowym plusem takiego rozwiązanie jest uzyskanie nieprzenikalność w czasie nagrzewania i produkcji prądu. Taka właściwość wspomogłaby chłodzenie pomieszczeń, na co według badań poświęca się nawet 4/5 energii w biurowcach.
Przy opracowywaniu metody pracuje Olga Malinkiewicz, która trzy lata temu pracując nad sposobami wykorzystywania tego rozwiązania otrzymała prestiżową nagrodę Photonics21.
Źródło: nature.com