Ogrzewanie podłogowe – mity i fakty

Chociaż ogrzewanie podłogowe montuje się w domach od wielu lat, to wciąż u części z nas rozwiązanie to budzi szereg wątpliwości. Dlatego warto poznać opinie specjalistów, co jest faktem, a co mitem, zanim zdecydujemy na ten system grzewczy

Ogrzewanie podłogowe powoduje puchnięcie nóg – MIT

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie przyjazne użytkownikom. Należy jednak pamiętać, że właściwe działanie systemu, a tym samym jego wpływ na komfort cieplny we wnętrzu, uzależnione jest od kilku czynników. Najważniejszy z nich to prawidłowo wykonany projekt, uwzględniający określone założenia, m.in. ustalony z klientem rodzaj źródła ciepła czy warstwy posadzki – podpowiada Aleksandra Drozdalska, specjalista ds. projektowych i technicznych w firmie Tece. W tym systemie ogrzewania temperatura podłogi musi być znacznie niższa od temperatury ciała człowieka. Przyjmuje się, że wartość ta nie powinna przekraczać 29°C w pomieszczeniach takich, jak salon czy kuchnia, 30°C w korytarzach i holach, 33°C w łazienkach, a w strefach brzegowych, czyli w miejscach o zwiększonych stratach ciepła – 35°C. Temperatury te nie mają negatywnego wpływu na nasze samopoczucie. Natomiast ich przekroczenie może powodować obrzęk lub ból nóg. Dlatego tak ważne jest, aby projekt instalacji uwzględniał odpowiednie parametry, a system uzupełniony był o termostaty i kontrolery z możliwością programowania, dzięki którym możemy dostosować temperaturę do indywidualnych uwarunkowań i preferencji.

Ogrzewanie podłogowe nie nadaje się dla alergików – MIT

Jedną z najczęściej spotykanych alergii jest uczulenie na kurz. Tego typu objawy nasilają się zwłaszcza zimą, gdy wentylacja wnętrz jest ograniczona i różne drobinki kurzu nie są całkowicie z nich usuwane. Jeśli w instalacji grzewczej zamontowane są grzejniki, to kurz krąży w pomieszczeniu, co jest spowodowane konwekcją, czyli unoszeniem ciepła wraz z powietrzem z powierzchni grzejnika. Natomiast w ogrzewaniu podłogowym przekazywanie ciepła do wnętrza następuje przede wszystkim na drodze promieniowania, dzięki czemu ruch powietrza związany z ogrzewaniem jest znacząco ograniczony, wyjaśnia Marcin Ciuchnowicz, ekspert z firmy Kisan. Poza tym ogrzewanie podłogowe powoduje zdecydowanie mniejszy efekt wysuszania powietrza, co również jest ważne dla osób cierpiących na alergię.

Na ogrzewaniu podłogowym można ułożyć nie tylko płytki ceramiczne – FAKT

Przemysław Sołtysiak, dyrektor produktu w firmie Barlinek podpowiada, że na rynku znajdziemy wiele rodzajów okładzin podłogowych, które doskonale sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym, a dodatkowo staną się pięknym tłem dla aranżacji całego wnętrza. Należą do nich np. nowoczesne panele winylowe z kolekcji Next Step. Zapewniają one wyższy komfort termiczny niż płytki ceramiczne i są zawsze ciepłe i miłe w dotyku. Ponadto rdzeń mineralny paneli z tej kolekcji odpowiada za bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła, dzięki czemu nadają się one zarówno na ogrzewanie podłogowe, jak i systemy chłodzenia. Warto też wiedzieć o tym, że panele winylowe produkuje się z materiałów wodoodpornych, więc nie są podatne na działanie wilgoci, a łączący je zamek jest wodoszczelny.

Ten popularny mit, że najlepszym wykończeniem przy ogrzewaniu podłogowym są płytki ceramiczne lub gres obala również Szymon Lemański general manager Poland z firmy Quick-Step. Mając rury grzejne zatopione w wylewce (system wodny), ważne jest, aby materiał wykończeniowy na posadzkę charakteryzował się niewielką kurczliwością i był w stanie długo wytrzymać dość niewielką w sumie temperaturę. Takie warunki winyl spełnia doskonale, potwierdza ekspert. W przypadku ogrzewania elektrycznego najczęściej należy zastosować dodatkową warstwę, która zabezpiecza bezpośredni kontakt podłogi z matami grzewczymi – dodaje.

 

Natomiast z zastosowaniem drewna na ogrzewanie podłogowe jest pewien kłopot, bo materiał ten jest izolatorem, a nie przewodnikiem, ale dzięki najnowszym rozwiązaniom można układać deski warstwowe na posadzkach z takim systemem grzewczym. Pamiętajmy jednak o tym, że planując montaż desek warstwowych lub paneli laminowanych na ogrzewaniu podłogowym, należy wybrać tylko te, które na opakowaniu mają informację, że są przeznaczone do tego typu eksploatacji.

Decyzję o montażu podłogówki należy podjąć na etapie projektu domu – MIT

Jeżeli budowa dopiero się rozpoczęła, decyzję o ułożeniu ogrzewania podłogowego warto podjąć jeszcze przed wykonaniem wylewki. Trzeba bowiem pamiętać, że instalacja podniesie poziom podłogi o kilka centymetrów. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie nie może być stosowane na istniejącej już wylewce lub przy okazji remontu budynku – tłumaczy Piotr Serafin, ekspert marki Uponor.

W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się specjalne systemy (np. Uponor Minitec), które dzięki swojej minimalnej wysokości (mata wraz rurą to łącznie około 1 cm) mogą być układane na istniejącej nawierzchni – jastrychu, płytkach lub podłodze drewnianej, a dodatkowo umożliwiają łatwą integrację z grzejnikami (jeśli są). Dobrze, aby wybrany przez nas system miał matę samoprzylepną, która gwarantuje stabilne mocowanie podczas montażu i zapewni całkowite wypełnienie powierzchni przez specjalną wylewkę wyrównującą. Dzięki takiemu rozwiązaniu całkowita wysokość wylewki wynosi zaledwie 1,6 cm.

Latem można wykorzystać podłogówkę do schładzania temperatury w domu – FAKT

Korzystając z dobrodziejstw rewersyjnych pomp ciepła (w okresie zimowym dostarczają ciepło, a w okresie letnim chłód), można z powodzeniem wykorzystać instalację podłogową do obniżania temperatury w czasie upałów – mówi Mariusz Choroszucha, kierownik działu doradztwa technicznego Grupy KAN. Jednak spośród trzech przegród występujących w konstrukcji budynku, instalacja chłodzenia zabudowana w warstwach podłogi będzie miała najniższą wydajność (czytaj efektywność). Zwróćmy przy tym uwagę na to, że montując tego typu instalację należy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie przed wykraplaniem się wilgoci na jej powierzchni. W tym celu zaleca się użycie specjalnych czujników wilgotności.

Takie instalacje nie są teorią, działają w praktyce i pozwalają na obniżenie temperatury w pomieszczeniu bez efektu zimnych podmuchów, które możemy spotkać przy chłodzeniu tradycyjną klimatyzacją.