Ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności

RPO postuluje, by w badaniach dotyczących kwestii bezdomności uwzględnić wszystkie osoby w spektrum bezdomności - zgodnie z Europejską Typologią Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego ETHOS. Chodzi m.in. o osoby zagrożone bezdomnością czy wychodzące z bezdomności, a także przebywające w ośrodkach dla uchodźców czy opuszczające zakłady karne.
 

Współpraca z ekspertami

Resort deklaruje otwartość na współpracę z ekspertami. Przedstawiciele Ministerstwa mają uczestniczyć jako obserwatorzy w posiedzeniach Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

 

Ministerstwo rozpoczyna też prace ze stroną społeczną nad zmianami w metodologii kolejnych edycji badania. Ma to na celu dalsze udoskonalanie procesu diagnozowania zjawiska bezdomności w Polsce.

Znaczenie badania

Ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności to kluczowe narzędzie umożliwiające rozpoznanie skali i charakteru tego zjawiska w Polsce. Dokładne dane są niezbędne do projektowania skutecznych rozwiązań i polityk społecznych w obszarze przeciwdziałania i wychodzenia z bezdomności.

 

Tegoroczna edycja badania, dzięki wprowadzonym modyfikacjom, ma szansę dostarczyć pełniejszego obrazu sytuacji osób doświadczających bezdomności w naszym kraju. Jednocześnie tocząca się dyskusja między resortem a ekspertami pokazuje, że metodologia badania wciąż wymaga dopracowania, by jak najlepiej odzwierciedlała złożoność zjawiska bezdomności.

 

Kontrowersje

Obecna sytuacja prawna rodzi kontrowersje i może prowadzić do naruszeń praw członków spółdzielni mieszkaniowych. Konieczne wydaje się doprecyzowanie przepisów, aby jednoznacznie wskazać, że walne zgromadzenia powinny odbywać się stacjonarnie, z możliwością bezpośredniego udziału członków w dyskusji i głosowaniach.