Odkurzacz pionowy czy tradycyjny? To pytanie zadaje sobie coraz większa liczba użytkowników będących na etapie kupna nowego sprzętu do mieszkania. Sprawdźmy więc, czym oba modele się różnią.
- Waga i gabaryty – odkurzacz pionowy jest przeważnie lżejszy niż odkurzacz pionowy. Ma kompaktowe wymiary, zajmuje mniej miejsca i łatwiej go schować (np. w szafie).
- Rodzaj zasilania – odkurzacz tradycyjny potrzebuje stałego dostępu do prądu; odkurzacz pionowy często występuje w wersji bezprzewodowej (ma wbudowany akumulator). Dzięki temu łatwiej nim odkurzyć schody czy miejsca znajdujące się poza zasięgiem kabla podłączonego do kontaktu.
- Zakres pracy – odkurzacz tradycyjny dobrze odkurza każdy rodzaj podłóg, ale ze względu na swoje gabaryty i konieczność dostępu do gniazdka, rzadko może zrobić coś więcej. Odkurzacz pionowy jest wielofunkcyjny. Łatwiej dotrzeć mu w trudno dostępne miejsca, jak wysokie półki czy wąskie przestrzenie między szafkami, a większość modeli bez trudu można zmienić na moduł ręczny, przydatny np. podczas sprzątania samochodu.
- Wygoda użytkowania – odkurzacz tradycyjny dba o naszą sprawność fizyczną, bo trzeba się przy nim nagimnastykować. Odkurzacz pionowy jest wygodniejszy – łatwiej nim manewrować i nie wymaga schylania się przy sprzątaniu.
- Cena – odkurzacz tradycyjny jest tańszy od odkurzacza pionowego, ale kupując go trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, jak systematyczny zakup worków czy filtrów. Odkurzacze pionowe są bezworkowe – pojemnik na kurz wystarczy opróżnić i ewentualnie umyć.
Chociaż odkurzacze pionowe zyskują coraz większe uznanie, wciąż krąży o nich wiele mitów. Sceptycy uważają, że są słabe, mało wydajne i nie są w stanie dobrze posprzątać całego domu. Jak jest naprawdę?
Jednym z mitów dotyczących odkurzaczy pionowych jest stwierdzenie, że nie radzą sobie tak dobrze z usuwaniem brudu i kurzu, jak odkurzacze workowe, ponieważ mają małą moc ssącą.
Tymczasem wiele dobrych modeli odkurzaczy pionowych może pochwalić się naprawdę dobrą mocą, a dzięki dodatkowym usprawnieniom technologicznym i ekstrawyposażeniu, są nawet wydajniejsze niż odkurzacze z kablem.
Przykład? Unlimited ProPower BSS81POW marki Bosch. Odkurzacz ten wyposażony został w mocny i bardzo wytrzymały silnik cyfrowy Digital Spin z aerodynamicznymi łopatkami działającymi szybciej niż silnik bolidu Formuły 1. Razem z elektroszczotką AllFloor HighPower, która wykonuje około czterech tysięcy obrotów na minutę, skutecznie zbierając wszelkie zabrudzenia (również te najbardziej kłopotliwe, jak sierść czy włosy), gwarantują doskonałe rezultaty odkurzania na każdej powierzchni – bez wysiłku.
Odkurzaczom pionowym często wytyka się kiepską pojemność zbiornika na kurz. Jaka jest prawda? Pojemności zbiorników są różne i zależą od modelu odkurzacza. To od użytkownika zależy, którą objętość wybierze. Do małego mieszkania w zupełności wystarczy np. pojemnik 1,5-2 l. Przy większym metrażu można wybrać model ze zbiornikiem o większej pojemności albo po prostu częściej go opróżniać.
Warto zwrócić tu też uwagę na aspekt ekonomiczny. Tradycyjne odkurzacze gromadzą kurz i brud w worku, który po zapełnieniu trzeba wymienić na nowy, a to generuje dodatkowe koszty. Odkurzacze pionowe są bardziej ekonomiczne, bo zapełniony pojemnik wystarczy tylko opróżnić i założyć z powrotem.
Wybierając dobry, bezprzewodowy odkurzacz pionowy, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na jakość i wygodę pracy, takich jak: moc baterii, waga i łatwość wykonywania manewrów, zakres pracy oraz zastosowane filtry.
W bezprzewodowych odkurzaczach pionowych, które działają bez stałego dostępu do prądu, ogromne znaczenie mają moc i czas pracy akumulatorów. To one w dużej mierze przesądzają o wydajności odkurzania. Odkurzacze o słabej mocy nie są w stanie dokładnie posprzątać większych zabrudzeń, dlatego – gdy szukamy dobrego odpowiednika tradycyjnego odkurzacza – warto wybrać urządzenie, które może pochwalić się naprawdę silnymi bateriami i optymalnym czasem pracy, jak wspomniany Bosch Unlimited ProPower.
Model ten wyposażono w supermocne baterie 5 Ah z mocą 10 litowo-jonowych ogniw, które są kompatybilne ze wszystkimi elektronarzędziami Bosch z oferty Home & Garden (linia zielona), a także z wieloma różnymi narzędziami innych marek. Co to oznacza? Jeśli odkurzanie się przedłuży, z łatwością możemy przełożyć baterię z innego urządzenia i kontynuować pracę, nie tracąc czasu na ładowanie.
Czytaj również: Klasyczny, pionowy czy robot sprzątający? >>>
Dobry odkurzacz pionowy powinien być lekki i poręczny, aby manewrowanie nim nie stanowiło problemu nawet dla osób starszych. Dobrze też, gdy podobnie jak Bosch Unlimited ProPower, ma własną stację dokującą, którą można umieścić na ścianie. Stacja dokująca nie tylko ułatwia ładowanie odkurzacza, ale też pozwala zaoszczędzić miejsce. W jaki sposób? Dzięki temu, że odwieszamy odkurzacz do stacji dokującej, nie tracimy miejsca na jego przechowywanie. To ważne szczególnie wtedy, gdy mamy niewielkie mieszkanie i każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota.
Szukając dobrego odkurzacza pionowego, zwróćmy uwagę na to, co potrafi. Najlepiej, gdy umie posprzątać cały dom – od pod podłogi aż po sufit. Niemożliwe? Najlepsze modele odkurzaczy pionowych, jak Bosch Unlimited ProPower, zostały zaprojektowane właśnie po to, by wysprzątać dosłownie wszystko.
Dzięki elektroszczotce bez problemu odkurzymy najbardziej oporny brud, łącznie z sierścią i wbitymi w dywan włosami. Korzystając ze ssawki do tapicerki, z łatwością wyczyścimy problematyczne strefy między siedziskiem a oparciem kanapy, a z pomocą długiej i giętkiej ssawki szczelinowej dokładnie odkurzymy ciasne miejsca między szafkami czy zapomniane przez wszystkich przestrzenie w kaloryferze żeberkowym.
Odkurzacz Ulimited ProPower łatwo też zamienić w ręczny moduł, którym szybko sprzątniemy okruszki ze stołu, szuflady, a nawet wnętrze samochodu.
Odkurzacz pionowy ma dużo zalet, dlatego polecany jest wielu osobom jako wygodny zamiennik tradycyjnego odkurzacza. Ze względu na małe gabaryty i kompaktową budowę jest świetną opcją dla osób mieszkających w małych mieszkaniach i posiadających niewiele miejsca do przechowywania. Biorąc pod uwagę niewielką wagę, z pewnością przypadnie do gustu seniorom i osobom, które nie lubią się męczyć podczas sprzątania.
Z uwagi na to, że nie ma kłopotliwych przewodów, polecany jest rodzinom z dziećmi – brak kabla likwiduje ryzyko potknięcia i nie wymaga maksymalnej ostrożności podczas sprzątania. Dzięki temu, że jest wyposażony w najwyższej jakości filtry, posłuży alergikom i osobom wrażliwym na zapachy. Bezprzewodowe modele przydają się też majsterkowiczom i osobom, które lubią mieć porządek w garażu i samochodzie oraz w innych miejscach, do których tradycyjny odkurzacz nie jest w stanie dotrzeć.