Od kwietnia zmiany w programie "Czyste Powietrze". Wprowadzono nowe wymogi

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od kwietnia 2024 r. w programie "Czyste Powietrze" zaczną obowiązywać zmiany dotyczące wyboru urządzeń grzewczych. Wprowadzony zostanie obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i na pellet tylko z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Ponadto najwyższy poziom dofinansowania będzie można uzyskać tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Infrastruktury, kosztem kwalifikowanym w ramach programu "Czyste Powietrze" będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), dostępną na stronie internetowej lista-zum.ios.edu.pl. Aby trafić na listę ZUM, pompy ciepła będą musiały spełnić wymogi programu oraz przejść odpowiednią procedurę zgłoszeniową zgodnie z regulaminem listy.

 

Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wyniki badań powinny potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno dla zastosowań średnio, jak i niskotemperaturowych oraz być zgodne z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia. Badania mają w pełni potwierdzać spełnienie wymogów programu "Czyste Powietrze".

Nowe zasady

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM, zweryfikuje spełnienie nowych wymogów programu przez pompy ciepła wpisane na listę na podstawie dostarczanych przez producentów i dystrybutorów raportów z badań. Po zakończeniu okresu przejściowego, który upłynie 13 czerwca 2024 r., na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu, potwierdzone wskazanymi badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację.

 

Resort infrastruktury zaznacza, że w przypadku zgłaszania do wpisania na listę ZUM większej liczby pomp ciepła z jednego typoszeregu, możliwe będzie przedstawienie badań dla typoszeregu, przy spełnieniu określonych warunków dotyczących liczby podtypów i mocy urządzeń. Szczegółowe wymogi techniczne dla różnych typów pomp ciepła, które muszą zostać potwierdzone badaniami, zostały zawarte w zaktualizowanych załącznikach do programu "Czyste Powietrze".

 

Podobne rozwiązanie jak w przypadku pomp ciepła dotyczy kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny. Tutaj również wprowadzony zostanie obowiązkowy wybór urządzeń z listy ZUM, choć nie planuje się zmiany wymogów w programie. Nie ulegnie też zmianie procedura wpisu na listę ZUM i nie będzie konieczności przedkładania nowych dokumentów w przypadku urządzeń, które obecnie są na niej wpisane.
 

Ważna zmiana dla beneficjentów programu

Ministerstwo Infrastruktury informuje również o ważnej zmianie dla beneficjentów programu "Czyste Powietrze". Wprowadzone zostanie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu, oferującej najwyższy poziom wsparcia. Zgodnie z nowymi zasadami, beneficjent, który raz skorzysta z dofinansowania w ramach części 3) na dany budynek, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu, czyli na podstawowym poziomie wsparcia.

 

Dotacja w ramach części 3) programu będzie mogła zostać udzielona i wypłacona beneficjentowi tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo lokal mieszkalny wydzielony w takim budynku. Oznacza to, że skorzystanie z najwyższego poziomu dofinansowania będzie jednorazowe.

 

Resort podaje kluczowe daty związane z wprowadzanymi zmianami. Program ze zmianami wejdzie w życie 22 kwietnia 2024 r., natomiast okres przejściowy zakończy się 13 czerwca 2024 r. Po tym terminie na liście ZUM znajdą się tylko pompy ciepła spełniające nowe, zaostrzone wymogi, potwierdzone odpowiednimi badaniami i pozytywnie zweryfikowane.

 

Zmiany w programie "Czyste Powietrze", które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r., mają na celu dalsze ukierunkowanie wsparcia na urządzenia grzewcze o wysokiej efektywności energetycznej i jakości. Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła i kotłów na drewno oraz pellet tylko z listy ZUM, a także ograniczenie możliwości uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania do jednego budynku lub lokalu mieszkalnego, to istotne modyfikacje, które będą miały wpływ na beneficjentów programu.


Fot. Jens Rost