Ocieplenie domu jeszcze w tym roku. Chyba na kredyt. Drastyczny wzrost cen

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej programowi Czyste Powietrze zachęcał Polaków, by jeszcze w tym roku ocieplili swoje domy. Z najnowszych danych wynika jednak, że to materiały służące do izolacji podrożały najbardziej. I to zarówno w skali miesiąca jak i roku. O ile więcej trzeba płacić? Sprawdziły to Polskie Składy Budowlane. 

W środę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji poświęconej nowej edycji programu Czyste Powietrze. Szef rządu mówił o rosnących cenach paliw, które odczujemy szczególnie w okresie grzewczym.  Zapowiadał dalsze niekorzystne działania ze strony Rosji.

- To będzie trudna jesień i zima - Władimir Putin się o to postarał. Europa jest zależna energetycznie od Rosji. My się uniezależniliśmy, ale też odczuwamy wysokie ceny energii - mówił. 

Premier radził, aby Polacy przygotowali się na sezon grzewczy. Rozwiązaniem wysokich kosztów ogrzewaniem miałaby być odpowiednia izolacja budynków.  - Wiemy, że domy, w których mieszkamy, wymagają ocieplenia. Dziś po ataku Rosji na Ukrainę szczególnie są odczuwalne wzrosty cen energii. Dlatego warto korzystać z takich programów jak Czyste Powietrze - apelował szef rządu. - Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym - radził premier.

Ocieplić? Będzie drożej

Realizacja rady premiera może być jednak utrudniona. Ceny materiałów budowlanych, wykorzystywanych między innymi do remontu domu, w czerwcu 2022 roku wzrosły średnio o 32 proc. rok do roku. Co więcej, w maju wzrost ten wyniósł aż 34 proc., wynika z analiz Polskich Składów Budowlanych.

 

Jeszcze gorszą informację są ceny materiałów służących do izolacji termicznej. Te są droższe o 62,4 proc. Drożej trzeba płacić też za inne produkty do budownictwa. ściany i kominy o 48 proc.; dachy i rynny o 43 proc.; izolacje wodochronne o 41 proc.; sucha zabudowa o 38 proc.; otoczenie domu o 36 proc.; cement, wapno o 34 proc.; płyty OSB o 34 proc.; wykończenia o 30 proc.; płytki, łazienki, kuchnie o 28 proc.; stolarka o 25 proc.; ogród i hobby o 25 proc.; instalacje, ogrzewanie o 25 proc.; motoryzacja o 23 proc.; narzędzia o 21 proc.; chemia budowlana o 21 proc.; farby, lakiery o 20 proc.; oświetlenie, elektryka o 18 proc.; wyposażenie, AGD o 17 proc.; dekoracje o 17 proc. 

 

Robocizna też droższa

PSB publikuje też dane dotyczące wzrostu cen od początku roku. I w tym wypadku największy wzrost odnotowały materiały służące do izolacji termicznej. Są droższe o 60 proc.  Znacznie więcej płacić trzeba też za płyty OSB - 43 proc.  Sucha zabudowa podrożała o 41 proc. , a ściany i kominy o 39 proc. - w porównaniu do cen sprzed roku.  W takiej samej skali podrożały dachy.pl izolacje wodochronne są droższe o 33 proc. Kiedy na dobre informacje dotyczą produktów takich jak dekoracja farby i lakiery. Te podrożały stosunkowo niedużo, w ciągu roku ich ceny zwiększyły się o 15-16 proc.

Złą informacją jest też wzrost kosztów robocizny. Jak donosi serwis wielkiebudowanie.pl tylko w ciągu ostatniego kwartału koszt robót wykonywanych na zewnątrz budynków zwiększył się o ponad 6 proc.