Jak wskazuje Mahdi Mokrane z firmy Patrizia, obniżka stóp powinna zachęcić do zawierania większej liczby transakcji i poprawić fundamenty rynkowe. Choć jeden ruch EBC nie zmieni znacząco sytuacji z dnia na dzień, jest to krok we właściwym kierunku. Mokrane przewiduje, że Europa stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów, a różnice między oczekiwaniami kupujących i sprzedających zmniejszą się.
Z kolei Karolis Adlis z WP Carey uważa, że decyzja EBC podjęta w mijającym tygodniu świadczy o tym, iż najgorsze jeśli chodzi o inflację mamy już za sobą, co powinno ustabilizować rynki i zwiększyć aktywność transakcyjną. Jak zauważa, choć droga przed nami jeszcze daleka, obniżka stóp powinna wzmocnić zaufanie inwestorów, szczególnie w segmencie nieruchomości.
Mahdi Mokrane spodziewa się, że w wyniku działań EBC na rynek europejski powróci więcej zagranicznego kapitału, który dotychczas pozostawał w gotowości. Może to też skłonić niektórych inwestorów do sprzedaży nadwyżek posiadanych aktywów. Dodatkowym impulsem powinno być wznowienie akcji kredytowej przez banki, co wesprze wyceny i złagodzi presję na wskaźniki pokrycia odsetek.
Dominique Moerenhout z EPRA podkreśla, że obniżka stóp daje upragnioną ulgę i pokazuje wiarę EBC w zdolność strefy euro do opanowania ryzyka wzrostu cen. Dla spółek nieruchomościowych notowanych na giełdzie stwarza to klimat do rozwoju. Niższe koszty finansowania przywrócą pewność siebie do inwestowania w nowe i istniejące aktywa, co przełoży się na wzrost zatrudnienia w sektorze.
Moerenhout zwraca też uwagę, że ruch EBC ułatwi refinansowanie kredytów, co jest istotne dla branży nieruchomości, gdzie finansowanie jest zazwyczaj długoterminowe. Z kolei Karolis Adlis spodziewa się pozytywnego wpływu na rynek transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego w Europie, gdyż tańszy pieniądz powinien napędzić większą liczbę transakcji - czytamy w IPE Real Assets.
Fot. Stephanie Jones