Atrium we współczesnej architekturze to dziedziniec zadaszony szklanym przykryciem w budynkach biurowych i usługowych. Efekty bywają spektakularne.
Budownictwo w Azji coraz częściej bije kolejne rekordy. Tym razem w Pekinie oddano do użytkowania najnowszy biurowiec, w którym zastosowano ogromne szklane atrium poprowadzone przez sam środek budynku. Spektakularny efekt wizualny, nie tylko wyróżnia konstrukcję, ale również bije rekord najwyższego atrium na świecie. Znajduje się ono na wysokości 194 metrów.
Rekordowy budynek znajduje się dzielnicy biznesowej Pekinu, Fengtai. Jego budowa zajęła cztery lata, a finalna konstrukcja łączy w sobie centrum biznesowe, plac publiczny oraz stację metra. To właśnie plac położony na najniższym piętrze rozdziela budynek na dwie części, wysokim atrium położonym między dwiema częściami.
Bryła wieżowca ma zaokrąglony kształt, a obie części budynku są przechylone względem siebie o 45 stopni, dzięki czemu bryła budynku wydaje się bardzo dynamiczna w odbiorze. Biurowiec dysponuje 172 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni na 42 piętrach.
Za projekt biurowca odpowiada brytyjskie studio Zaha Hadid Architects, założone przez słynną architektkę Zahę Hadid uhonorowaną "architektonicznym Oscarem", czyli nagrodą Pritzkera.
Stosowanie atrium w budynkach użyteczności publicznej nie jest częste i charakteryzuje konstrukcje, które wykorzystują atrakcyjność do przyciągania gości jak np. hotele, bądź wieżowce budujące markę danej spółki.
Dzieje się tak dlatego, że atrium, choć niezwykle atrakcyjne, to jednak zabiera przestrzeń, którą deweloper mógłby wykorzystać na dodatkową powierzchnię do wynajęcia. To kolejny powód, dla którego budynek Leeza SOHO jest taki wyjątkowy. W biurowcu mają się pojawić przestrzenie do wynajęcia przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
źródło: zaha-hadid.com
Nie trzeba jechać do Chin, żeby znaleźć wymarzoną nieruchomość. Wszystkie znajdziesz tutaj: