Polski Ład, nowy system podatkowy, który obowiązuje w Polsce od początku roku, zmienia sposób rozliczania się w urzędem skarbowym. Rośnie bowiem kwota wolna od podatku, zwiększeniu ulega drugi próg podatkowy, inaczej rozliczana jest też składka zdrowotna.
Media informują, że w przepisach znalazło się rozwiązanie, z którego skorzystać mogą osoby, które są właścicielami niektórych nieruchomości. Chodzi o m.in. pałacyki i dworki. Istotne, by były wpisane do rejestru zabytków. Właściciel tego typu nieruchomości wydatki przeznaczone zarówno na zakup jak i na remont tego typu obiektów.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
Jak wyjaśnia Jowita Pustuł ulga jest skonstruowana w taki sposób, że po skorzystaniu z niej nieruchomość można zbyć - ulgi wówczas nie tracimy, nie musimy też niczego zwracać do budżetu państwa. Ekspertka twierdzi też, że z ulgi można korzystać wielokrotnie - w roku 2023 ponownie można nabyć dworek lub pałacyk, który jest wpisany do rejestru zabytków. I ponownie można odliczyć od podatku zarówno kwotę wydaną na nieruchomość jak i jej remont. "Ulga jest królową wszystkich innych ulg" - podsumowuje ekspertka.
Zdaniem ekspertki od podatków dzięki odliczeniu wydatków na zakup i remont dworku lub pałacyków dochód można obniżyć do zera. A w konsekwencji w ogóle nie odprowadzać podatku dochodowego.
Kto skorzysta z nowej ulgi? Jak zauważa InnPoland "adresatami ulgi są podatnicy podatku PIT będący właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych, opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych". Mogą odliczyć wydatki poniesiona na: wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytkowego budynku mieszkalnego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków; prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków, odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w zabytkowym budynku pod warunkiem, że podatnik poniósł na ten zabytek wydatek o charakterze remontowo-konserwatorskim.