Trzeci kwartał 2024 roku przyniósł dalsze wzrosty cen zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, choć tempo wzrostu osiągnęło już szczyt. Na siedmiu największych rynkach w Polsce ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 17,2 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, a w ujęciu kwartalnym o 0,9 procent.
Obecnie średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym przekroczyła 14 tysięcy złotych, a na rynku wtórnym osiągnęła poziom 13 tysięcy złotych. Warszawa pozostaje liderem cenowym; tu ceny przekroczyły już 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego.
Ekonomiści Banku Pekao przedstawili szczegółową prognozę modelową uwzględniającą głównie czynniki makroekonomiczne. Według ich wyliczeń w pierwszym kwartale 2025 roku transakcyjne ceny nieruchomości na rynku pierwotnym osiągną średnio poziom 14,5 tysięcy złotych za metr kwadratowy, w porównaniu do obecnego poziomu 14,1 tysięcy złotych. W kolejnych kwartałach spodziewane jest systematyczne obniżanie tempa wzrostu, które pod koniec 2025 roku może przynieść nawet spadek cen.
Ministerka funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zwróciła uwagę na wysokie marże deweloperskie w Polsce, które wynoszą około 30 procent, co stanowi dwukrotność średniej europejskiej. Ministerka wskazała na znaczący wzrost marż z poziomu 20 procent w 2014 roku i zasugerowała potrzebę interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ministerka Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła również znaczenie decyzji o wstrzymaniu programu kredytu 0 procent. Według jej obserwacji od maja przeciętna cena mieszkania w ośmiu największych miastach wzrosła jedynie o 1 procent, podczas gdy wcześniej przez półtora roku wzrost wyniósł 24 procent. Stanowisko UOKiK w tej sprawie wskazuje jednak, że ze względu na znaczące rozdrobnienie podmiotów na rynku deweloperskim nie ma podstaw do prowadzenia postępowania antymonopolowego dotyczącego kształtowania wysokości cen i marż.
Sytuacja na rynku nieruchomości pozostaje dynamiczna. Przewidywane zmiany cenowe będą zależeć od wielu czynników makroekonomicznych oraz decyzji regulacyjnych. Kluczową rolę odgrywać będą zarówno działania deweloperów, jak i polityka państwa w zakresie programów mieszkaniowych oraz nadzoru nad rynkiem.