Analiza opiera na danych dotyczących 28 tysięcy transakcji sprzedaży. Główny wniosek? Potencjalnym nabywcom coraz trudniej znaleźć odpowiednie lokum w atrakcyjnej cenie. Sytuacja ta dotyczy całego trójmiasta.
W Gdańsku i Sopocie, na rynku pierwotnym, nie obserwuje się wzrostu liczby ofert, ponieważ deweloperzy z różnych powodów nie spieszą się z wprowadzaniem nowych ofert na rynek. Mimo że wiele z nich jest przygotowanych do realizacji inwestycji.
Wzrost cen mieszkań i domów jest notowany w każdej części Trójmiasta i we wszystkich analizowanych segmentach - porównując III kwartał 2023 roku z poprzednim kwartałem. Największe wzrosty, sięgające kilkunastu procent, obserwuje się zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zwłaszcza w przypadku mieszkań o powierzchni do 45 m kw., które są atrakcyjne dla inwestorów zainteresowanych wynajmem, a także dla klientów korzystających z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.
W Trójmieście znacząco przybyło lokali na wynajem. "Wyraźnie zatem widać znaczny wzrost liczby ofert najmu jedno- i dwupokojowych mieszkań w Gdańsku (o blisko 300 proc.), Gdyni (blisko 250 proc.), Sopocie (blisko 1000 proc.)" - piszą autorzy raportu.
Na rynku najmu w Trójmieście, który podlega sezonowości, obserwuje się wzrost liczby ofert najmu po zakończeniu sezonu turystycznego. W szczególności zauważalny jest znaczny wzrost liczby ofert najmu jedno- i dwupokojowych mieszkań w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
Wzrost liczby ofert lokali do wynajmu w Gdańsku i Gdyni nie wiąże się jednak z obniżką stawek czynszu. Rok do roku można zauważyć jedynie niewielki wzrost median cen najmu. Natomiast w przypadku Sopotu, obserwuje się znaczne spadki stawek czynszu w ujęciu kwartał do kwartału, co jest bezpośrednio związane z zakończeniem sezonu turystycznego. Rok do roku mediany cen najmu w Sopocie pozostały niemal niezmienne - czytamy na stronach trojmiasto.pl.