Struktura oddanej powierzchni użytkowej budynków niemieszkalnych w 1-3 kwartale 2023 roku była następująca: budynki przemysłowe i magazynowe stanowiły 53,7%, pozostałe budynki niemieszkalne 18,2%, a budynki handlowo-usługowe 10,1%.
Jak informuje GUS zrost rok do roku odnotowano w przypadku pozostałych budynków niemieszkalnych (14,9%), budynków ogólnodostępnych, takich jak obiekty kulturalne, budynki szpitali, edukacyjne i kultury fizycznej (8,4%) oraz budynków transportu i łączności (7,2%).
Największą powierzchnię użytkową budynków niemieszkalnych oddano do użytkowania w województwach mazowieckim (2,1 miliona metrów kwadratowych), wielkopolskim (1,8 miliona metrów kwadratowych) i śląskim (1,1 miliona metrów kwadratowych). Natomiast najmniejszą powierzchnię oddano w województwach świętokrzyskim (169,8 tysiąca metrów kwadratowych), opolskim (193,7 tysiąca metrów kwadratowych) i warmińsko-mazurskim (290,4 tysiąca metrów kwadratowych). W porównaniu do roku poprzedniego, największy wzrost powierzchni odnotowano w województwach lubuskim (81,2%), lubelskim (38,7%) i małopolskim (29,8%).
Warto również wspomnieć o kategoriach budynków niemieszkalnych. W 1-3 kwartale 2023 roku oddano do użytkowania 354 nowe budynki biurowe, co stanowi spadek o 2,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa tych budynków wyniosła 584,2 tysiąca metrów kwadratowych. Największą powierzchnię użytkową budynków biurowych oddano do użytkowania w województwach śląskim, dolnośląskim, małopolskim i wielkopolskim.
W przypadku budynków handlowo-usługowych, w omawianym okresie oddano do eksploatacji 1,8 tysiąca nowych budynków, co oznacza spadek o 4,4% w porównaniu do roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa tych budynków wyniosła 1,2 miliona metrów kwadratowych. Największą powierzchnię oddano do użytkowania w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.
W przypadku budynków przemysłowych, oddano do użytkowania 740 nowych budynków, co stanowi wzrost o 2,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa tych budynków wyniosła 2,3 miliona metrów kwadratowych. Największy udział w powierzchni budynków przemysłowych miały województwa wielkopolskie, dolnośląskie i śląskie.
W przypadku budynków magazynowych, oddano do użytkowania 1,7 tysiąca nowych budynków, co oznacza spadek o 5,0% w porównaniu do roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa tych budynków wyniosła 4,0 miliona metrów kwadratowych. Największą powierzchnię oddano do użytkowania w województwach mazowieckim i wielkopolskim.
W przypadku budynków gospodarstw rolnych, wybudowano 4,3 tysiąca nowych budynków, co oznacza spadek o 7,2% w porównaniu do roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa tych budynków wyniosła 1,9 miliona metrów kwadratowych. Największy udział w powierzchni budynków gospodarstw rolnych miały województwa mazowieckie i wielkopolskie.
Jak podkreśla GUS w swoim komunikacie, w 1-3 kwartale 2023 roku wydano pozwolenia na budowę 22,3 tysiąca nowych budynków niemieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 12,8 miliona metrów kwadratowych. Największą powierzchnię planuje się wybudować w województwach mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim i pomorskim. W porównaniu do roku poprzedniego, odnotowano spadek ogólnej liczby planowanych budynków oraz ich powierzchni użytkowej.