Tanie i własne mieszkanie to marzenie wielu Polaków. Pomóc w jego realizacji ma rządowy program Mieszkanie Plus. Pomoc jest skierowana do wszystkich Polaków, lecz pierwszeństwo wśród składanych wniosków mają mieć najprawdopodobniej rodziny wielodzietne oraz te o niskich dochodach. Władze jeszcze nie podały dokładnego klucza, według którego będą oceniane wnioski. Na szczęście program Mieszkanie Plus nie jest jedynym sposobem na pozyskanie własnego M poniżej ceny rynkowej.
Aukcje komornicze to jeden ze najbardziej znanych sposobów na kupno tanio mieszkania. Lokale zdobyte w ten sposób mogą być tańsze nawet o 1/3 normalnej ceny rynkowej. W przypadku mieszkania o wartości 300 tysięcy złotych jest to już oszczędność wynosząca 100 tysięcy! Nim jednak ruszycie na licytację zapoznajcie się z naszym artykułem gdzie temat jest wyczerpująco wytłumaczony.
Najważniejszy w przypadku kupna mieszkania na licytacji komorniczej jest szczegółowy wywiad środowiskowy nieruchomości. Ponieważ w trakcie trwania licytacji nie będzie czasu na zadawanie pytań i niepewności. Wszystkie wątpliwości należy wyjaśnić jeszcze przed aukcją. Jedynym miejscem, w którym można uzyskać szczegóły ofert z całego kraju z komorniczych aukcji jest serwis licytacje.komornik.pl.
Dziki lokator to koszmar każdego właściciela. Trudno usunąć go z mieszkania. Cała procedura może trwać bardzo długo, a dodatkowo kosztować sporo pieniędzy. Problem może być na tyle duży, że niektórzy właściciele mieszkań decydują się sprzedać takie mieszkanie za sporo niższą cenę, byle by nie mieć problemu. Niektórzy z oferentów w ogłoszeniu podkreślają specjalnie, że dysponują takim właśnie mieszkaniem. Inni starają się o tym nie wspominać do momentu prezentacji nieruchomości. Nie mniej jednak, cena za mieszkanie z dzikim lokatorem może wynosić nawet o 90 tysięcy mniej.
Rozwiązanie w Polsce rzadkie i źle się kojarzące, lecz na Zachodzie dość popularne. Wystarczy wymienić najsłynniejszego dożywotniego lokatora - Hugh Hefnera - założyciela czasopisma Playboy. Jego wielka rezydencja została sprzedana w 2016 roku za 100 milionów dolarów z zastrzeżeniem, że jego poprzedni właściciel może mieszkać w rezydencji aż do swojej śmierci. Pisaliśmy o tym tutaj.
W Polsce to rozwiązanie jest rzadko stosowane ze względu na wyjątkowo niekorzystne porównanie z "odwróconą hipoteką". A bywa, że jest to całkiem rozsądne wyjście w niektórych przypadkach. Np. gdy właściciele są w podeszłym wieku, a chcą zapewnić sobie większy zastrzyk gotówki. Chociażby na potrzeby zdrowotne. Należy pamiętać, że takie mieszkanie można kupić jedynie inwestycyjnie ponieważ nigdy nie wiadomo, ile dokładnie trzeba będzie na lokal poczekać. Ceny za taki lokal mogą wynosić nawet 50-60% ceny rynkowej. Powyżej tej kwoty lepiej nie ryzykować.
Gminy dysponują całą gamą lokali oraz budynków. Część z nich stoi nieużywana. Bywa, że gmina bądź urzędy miasta oferują wynajem bądź kupno części lokali. Częściej jednak należy się samemu zainteresować znalezionym pustostanem i udać się do stosownego urzędu z propozycją. Można zaoferować remont lokalu w zamian za jego wieczyste użytkowanie bądź nawet kupno. Dla gminy jest to dobry interes. Z jednej strony straci problem z remontem mieszkania, zaktywizuje tkankę miejską a dodatkowo zarobi na sprzedaży. Kupiec natomiast zyska lokal o dobrej lokalizacji do generalnego remontu w doskonałej cenie. Wliczając kupno oraz remont powinno się uzyskać mieszkanie w cenie o 40% mniejszej niż cena rynkowa. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
Wiele spośród państwowych firm posiada w swoich zasobach lokale mieszkalne dla pracowników. Wśród największych należy Agencja Mienia Wojskowego, PKP oraz Państwowe Lasy Państwowe. W przypadku chęci kupna należy się zapoznać z co najmniej kilkoma ustawami i zbiorem przepisów określających warunki wykupu nieruchomości. Warto się przemęczyć ponieważ można uzyskać nieruchomość nawet za kwotę 3% jej wartości.
Niestety droga do własnego mieszkania tym sposobem posiada szereg ograniczeń. W zależności od konkretnego pracodawcy mogą się pojawić takie wymogi jak długość zamieszkania lokalu przed zgłoszeniem wniosku o wykup bądź brak możliwości sprzedaży lokalu przez nawet 10 lat od jego nabycia. Jednak i tak najtrudniejszym wymogiem jaki trzeba spełnić jest konieczność zatrudnienia w wyżej wymienionych firmach. Jeżeli spełniamy ten wymóg nie ma lepszego sposobu.