Obecnie jest kilka programów wspierających proekologiczne postawy budowlane - Czyste Powietrze, Czysta Woda. Ale są to programy ogólnopolskie, prowadzone przez ministerstwa. Ale warto sprawdzić również, czy lokalne władze nie oferują jakieś "promocji".
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w całej Polsce. Tereny leśne zajmują tam aż 43 proc. powierzchni, wśród dużych polskich miast lepsza jest tylko Zielona Góra (z wynikiem 55 proc.). A teraz władze miasta dorzucają kolejny "zielony" atut.
Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice zaproponowała system nagradzania właścicieli nieruchomości za wspieranie walki z ocieplanym klimatem. Pomysł spodobał się władzom miasta i szybko powstała ustawa zwalniająca z podatku od nieruchomości tych właścicieli, którzy wybudują na swojej posesji zielony dach bądź ścianę (tzw. ogród wertykalny).
W przypadku Katowic właściciel nieruchomości będzie zwolniony dotąd, dokąd dach bądź ściana będzie zazieleniona. To ciekawy pomysł, który z miejsca podchwyciły inne miasta. Przyjęta 22 lipca przez władze Katowice uchwała bardzo spodobała się radnym w Gdańsku.
Radni tego miasta już złożyli interpelację, domagając się przynajmniej takiego samego rozwiązania, jakie pojawiło się w Katowicach. Podobna sytuacja jest w Poznaniu, gdzie wyznaczono nawet specjalny zespół, który zajmuje się promocją zazieleniania fasad budynków oraz ich dachów.
Teraz grupa radnych, społeczników i urzędników zajmie się także opracowaniem propozycji współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi; właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych, by zachęcić ich do proekologicznych postaw.
Śladem tych aglomeracji z pewnością pójdą również mniejsze gminy. Warto odwiedzać strony internetowe urzędów, aby nie przegapić startu podobnych programów w swojej okolicy.