Niby perła, ale nikt jej nie chce kupić od roku. Siedziba PKO BP w Łodzi na sprzedaż

Łódź znana jest z ulicy Piotrkowskiej, ale wspaniałe zabytki architektury rozsiane są po całym mieście. Jeden z takich cudów architektury można kupić. Zabytkowy gmach banku PKO BP jest na sprzedaż. Od roku. Nikt go jednak nie chce kupić. Czy to kwestia zbyt wysokiej ceny? Niekoniecznie.

Gmach banku PKO BP to raczej pałac. Piękny neobarokowy front jasno daje do zrozumienia, że to budynek bankowy. Od samego początku w budynku znajdowały się placówki finansowe. 

Perła PKO BP

Niesamowity gmach znajduje się przy równie słynnej ulicy Kościuszki, która - choć nie tak znana jak ul. Piotrkowska - ma równie imponującą historię. Znajduje się przy niej całe mnóstwo zabytków. Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende, rektorat Uniwersytetu Medycznego, łódzki oddział okręgowy NBP czy pałac Wilhelma Lürkensa, żeby wymienić najbardziej znane.

 

W ten kanon wpisuje się również budynek banku PKO BP. Został on wystawiony na sprzedaż już w zeszłym roku za 17,5 mln zł. Pomimo upływu miesięcy, nowego właściciela brakuje. Jednym z powodów może być, poza ceną, wpis do rejestru zabytków mocno ograniczający ingerencję w konstrukcję budynku czy jego remont. Budynek znajduje się w rejestrze zabytków od 1971 roku. Gołym okiem widać, że należy mu się gruntowny remont i restauracja. To może być też jeden z powodów, dla których władze PKO BP chcą się go pozbyć. 

 

- Nieruchomości o niewątpliwym walorze historycznym, jakim jest dawna siedziba Oddziału 1 przy Kościuszki w Łodzi, są obarczone wieloma przeszkodami architektonicznymi uniemożliwiającymi zapewnienie klientom odpowiedniego standardu obsługi - twierdzi Małgorzata Witkowska z PKO Banku Polskiego w serwisie tulodz.pl.

Perła architektury

"Budynek powstał według projektu niemieckiej firmy Bieleneberg und Moser. Architektura budynku silnie nawiązuje do wczesnego modernizmu z elementami neobarokowymi. Motyw meandru oddziela masywny rustykowany cokół od reszty elewacji pokrytej kamieniem. Obiekt wyposażony jest w dwa rzędy dużych prostokątnych okien" - można przeczytać w opisie oferty.

 

Najciekawszy jest rzecz jasna czterokolumnowy portyk, gdzie mieści się główne wejście do budynku. Ale nie tylko. We wnętrzu oraz na elewacji można dostrzec elementy dekoracyjne w postaci zwierząt o określonej symbolice, w tym chomików - alegorii zaradności czy sów - symboli mądrości.

"Obiekt powstał latach 1911-1913 i od początku swojego istnienia pełnił funkcję siedziby banku. Wybudowany został jako siedziba Banku Handlowego w Łodzi, który powstał z inicjatywy największych łódzkich fabrykantów w latach 70. XIX w. Bank Handlowy funkcjonował w budynku do 1936 r. kiedy w okresie wielkiego kryzysu bank zakończył swoją działalność" - można wyczytać w ofercie. 

Następnie gmach został przejęty przez Pocztową Kasę Oszczędnościową. Ta działała do 1950 roku. Później budynek stał się siedzibą Powszechnej Kasy Oszczędnościowej Banku Państwowego, czyli obecnego PKO BP S.A.

 

Zdjęcie główne: Ralf Lotys (Sicherlich) / wikipedia