Oczywistym zwycięzcą rankingu jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Wieżowiec od ponad pół wieku dzierży miano najwyższego budynku w Polsce. Pałac stanowił "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". Wybudowany został w latach 1952-1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa.
Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Sam architekt podczas prac inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur (znanymi poza Rosją jako Siedem Sióstr), wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco.
Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów.
Jest również najwyższym budynkiem w Polsce w kategoriach "wysokość do dachu" oraz "wysokość do najwyżej położonego piętra".
Został ukończony w 2012 roku, a od 2014 roku odbywa się w nim specjalny bieg. Biegacze startują z poziomu ulicy, a meta znajduje się w punkcie widokowym na 49 piętrze. Do pokonania są 1142 schody.
Trzecie miejsce należy do biurowca, wchodzącego w skład Olivia Business Centre, zlokalizowanego przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku Oliwie. Budynek został ukończony w 2018 roku i ma 180 metrów wysokości.
Jest to najwyższy budynek w Trójmieście, a z ostatniego piętra rozpościera się widok na Zatokę Gdańską, Klif Orłowski w Gdyni, port w Gdyni, port w Gdańsku, molo w Sopocie, Półwysep Helski, Mierzeję Wiślaną i Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Kolejne miejsce należy do największego kościoła w Polsce, czyli do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu. Budynek zawdzięcza pozycję w rankingu charakterystycznej wieży, mierzącej 141 metrów.
Bazylika została ukończona w 2001 roku. Powstanie świątyni zostało sfinansowane z datków.
Pierwsze miejsce w województwie zachodniopomorskim pod względem wysokości należy do budynku Pazim w Szczecinie. Wieżowiec pełni funkcje biurowca, centrum bankowego i handlowego oraz hotelu.
Razem z masztem antenowym mierzy 128 m. Na ostatnim, 22-piętrze budynku znajduje się restauracja.
Najwyższy budynek województwa śląskiego to biurowiec Altus o wysokości 125 metrów. Znajduje się naprzeciwko dawnego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Ukończony w 2003 roku Altus to trzy połączone ze sobą bryły, których wspólnym elementem jest rozległe, liczące cztery kondygnacje atrium. Druga część budynku ma 18 pięter, a trzecia - 29.
Wybudowany w 1986 roku budynek od samego początku jest miejscem urzędowania Wojewody Lubuskiego. Wieżowiec wraz z iglicą może się pochwalić wysokością 106 metrów.
Na co dzień pracuje w nim pół tysiąca urzędników.
Mierzy wraz z iglicami 105 metrów (88 metrów do szczytu elewacji), ma 20 kondygnacji. Jego oficjalna nazwa to K1, ale przez krakowiaków nazywany jest pieszczotliwie Błękitkiem.
K1 jest najwyższym biurowcem Krakowa. Jego budowa rozpoczęła się w 1972 roku, według projektu słynnego architekta Janusza Ingardena, jako budynek Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa". Został ukończony w 1975 roku.
Najwyższym budynkiem województwa łódzkiego jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki przy ulicy Piotrkowskiej 265. Mierzy ona aż 104,5 metra wysokości. Jednocześnie bazylika jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce.
Najwyższy budynek województwa świętokrzyskiego jest pierwszym w zestawieniu, który jest niższy niż 100 metrów. Jego oficjalna nazwa to SLR Kielce Targowa. Wieżowiec o wysokości 88 metrów zlokalizowany w Centrum Kielc przy ulicy Targowej 18.
Pierwszy budynek w zestawieniu, który nadal jest w budowie, ale osiągnął już zakładaną wysokość. Jak informował główny wykonawca, obecnie są wykańczane ostatnie piętra.
Budynek ma 85 metrów wysokości i znajduje się w Rzeszowie.
Najwyższy budynek podlaskiego znajduje się w Białymstoku, jest to Bazylika św. Rocha. Swoje miejsce zawdzięcza charakterystycznej wieży o wysokości 78 metrów.
Swój status najwyższego budynku w województwie zawdzięcza dwóm wieżom o wysokości 73 metrów. To Kościół katedralny Świętego Krzyża w Opolu.
River Towers jest 65-metrowym, 19-piętrowym apartamentowcem, niedaleko przepływającej przez Bydgoszcz Brdy. Kujawsko-pomorskie zajmuje trzecie od końca miejsce pod względem wysokości najwyższego budynku.
Najwyższym obecnie wieżowcem w Lublinie jest apartamentowiec Metropolitan Park. Mierzy 63 metry wysokości. Budynek jednocześnie nosi miano najwyższego budynku w lubelskiem.
Drugi w zestawieniu budynek, który nadal jest w budowie, ale jego konstrukcja już osiągnęła zakładaną wysokość 60 metrów. Jest to tym samym najwyższych budynek w całym województwie warmińsko-mazurskim.