Największe cuda architektury. Czy na pewno znasz je wszystkie?

"Nowożytni" architekci mogliby się sporo uczyć od swoich starożytnych kolegów. Przed tysiącleciami również bowiem projektowano i wznoszono wyjątkowe budowle. Bez komputerów, dźwigów, prętów zbrojeniowych, betonu. Wiele dotrwało do dziś. I nadal budzą podziw. 

Mówi się, że podróże poszerzają horyzonty. Nie ma lepszego sposobu na zobaczenie różnorodności świata niż poznanie jego cudów architektonicznych. Co wzbudza zachwyt pomimo upływu tysięcy lat? 

 

Piramidy w Gizie. Są jednymi z najbardziej ikonicznych struktur na świecie. Te masywne zabytki zostały zbudowane ponad 4500 lat temu i pozostają jednymi z najbardziej imponujących wyczynów inżynieryjnych. Istnieją trzy główne piramidy w Gizie: Wielka Piramida Khufu, Piramida Khafre i Piramida Menkaure. Wielka Piramida jest zdecydowanie największą i najbardziej znaną. Została zbudowana dla faraona Khufu. Uważa się, że została ukończona około 2560 roku p.n.e. 

 

Piramidy w Gizie składają się z milionów bloków wapiennych, które zostały wycięte i przetransportowane z pobliskich kamieniołomów. Kamienie osłonowe, które tworzą gładkie powierzchnie zewnętrzne piramidy, zostały wycięte z taką precyzją, że pasują do siebie idealnie bez zaprawy. Wewnątrz piramid znajdują się liczne komory i przejścia, które służyły głównie do pochówku. Piramidy są cudem nie tylko z uwagi na architektoniczną konstrukcję - zawierają również wiele tekstów hieroglificznych, które zapewniają wgląd w wierzenia starożytnych Egipcjan dotyczące śmierci i życia pozagrobowego. I to właśnie ta wiara motywowała mieszkańców Afryki do tak olbrzymiego wysiłku. 

 

Dziś piramidy w Gizie pozostają jednym z najbardziej popularnych lokacji w Egipcie. Turyści mogą zwiedzić wnętrze Wielkiej Piramidy, która jest obecnie otwarta dla turystów, lub wybrać się na przejażdżkę na wielbłądzie wokół miejsca. Wiele miejsc wciąż jednak owianych jest tajemnicą. 

 

Koloseum. Arcydzieło znajdujące się w Rzymie. Jest jednym z najbardziej znanych cudów architektonicznych świata. Zostało zbudowane w latach 70-80 n.e. i jest uważane za jeden z najwspanialszych przykładów rzymskiej architektury i inżynierii. Koloseum ma eliptyczny kształt i składa się z trzech poziomów łuków. Pierwszy poziom ma 80 łuków, drugi poziom ma 54 łuki, a trzeci poziom ma 36 łuków. Koloseum mogło pomieścić do 50 000 osób i było wykorzystywane do różnych celów rozrywkowych, takich jak walki gladiatorów, polowania na zwierzęta i  - co z dzisiejszej perspektywy bmrzi przerażająco - publiczne egzekucje. 

 

 

Starożytne cuda architektoniczne

Partenon. Partenon jest jednym z najbardziej ikonicznych budynków na świecie. Został zbudowany w 5 wieku p.n.e. na Akropolu w Atenach. Powstał jako świątynia bogini Ateny. Jest to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych budowli na świecie. Partenon został opisany jako "najwspanialszy budynek starożytności", a jego architektoniczne piękno było chwalone przez wieki przez kronikarzy, władców, artystów. 

 

Partenon został zbudowany przy użyciu marmuru z góry Pentelicus. Kolumny Partenonu mają po 18 metrów wysokości i zwężają się ku górze. Są również lekko pochylone do wewnątrz, co daje złudzenie, że są proste, gdy patrzy się na nie z daleka. W Partenonie zastosowano dwa rodzaje kolumn - świetnie znane nam ze szkoły: doryckie i jońskie. Kolumny doryckie znajdują się w dolnej części świątyni, natomiast jońskie w górnej. Kolumny jońskie są ozdobione spiralami, które przedstawiają zwoje. Fryz, który biegnie wokół zewnętrznej części Partenonu przedstawia bitwę pomiędzy Grekami i Amazonkami. Reliefy na frontonach (trójkątne obszary nad każdym wejściem) przedstawiają z kolei sceny z mitologii greckiej.

 

Wnętrze Partenonu było kiedyś wypełnione posągami bogów i bogiń, ale tylko kilka z nich pozostało do dziś.

Cuda architektury. Czy na pewno znasz wszystkie?

Taj Mahal. Na koniec chyba najpiękniejszy z cudów. Został zbudowany przez cesarza Mughal Shah Jahan w pamięci jego zmarłej żony Mumtaz Mahal i jest powszechnie uważany za jeden z najwspanialszych przykładów architektury Mughal. Do dziś jest jednym z najsłynniejszych budynków na świecie.  

 

Tadż Mahal jest zbudowany z białego marmuru, ozdobiono go misternymi rzeźbami i szczegółowymi inkrustacjami. Zabytek znajduje się na podwyższonej platformie z widokiem na odbijający światło basen. Mauzoleum zawiera grób Mumtaz Mahal, a przylegający meczet służy jako miejsce kultu. 

 

Tadż Mahal jest niewątpliwie piękną budowlą, ale jest również przesiąknięty tajemnicą i legendą. Niektórzy uważają, że mauzoleum zostało zbudowane przez ojca Shah Jahana, podczas gdy inni utrzymują, że zostało ono zbudowane przez hinduskich rzemieślników przy użyciu tradycyjnych metod. Niezależnie od jego prawdziwego pochodzenia, Tadż Mahal pozostaje trwałym symbolem... wielkiego oddania. 

 

Ważną częścią architektury Tadż Mahal są minarety. Zostały zbudowane tak, aby były symetryczne względem głównego budynku. Symetria jest słowem-kluczem dla zrozumienia architektonicznej wizji budowli.  Jedną z ich najciekawszych cech są ich podwójne spiralne schody, które wiją się aż do szczytu. Taka konstrukcja została wybrana, aby umożliwić wspinanie się po schodach bez konieczności mijania się. Zewnętrzna część każdego minaretu pokryta jest białym marmurem, na którym wyryte są skomplikowane wzory i desenie. Wzory te obejmują wersety z Koranu, jak również motywy kwiatowe i geometryczne. 

 

To nie wszystko - w minaretach kryje się jeszcze jeden sekret. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz, że każdy minaret ma mały balkon po jednej stronie. Balkony te były wykorzystywane przez muezinów, którzy wspinali się na nie, aby pięć razy dziennie wywoływać islamskie modlitwy. Donośny dźwięk to inna architektoniczna cecha budowli. Minarety zostały zaprojektowane tak, by wzmocnić dźwięk.  

 

Nie tylko Taj Mahal jest jednym z najpiękniejszych i budzących największe uznanie budynków na świecie. Cudów architektury, które pokazują współczesnym projektantom, jak tworzy się ponadczasowe nieruchomości, jest więcej. 

 

Fot. Gunjan Pandey