Dom Weasleyów - seria filmów o Harrym Potterze
Budynek znany głównie z serii książek i filmów o Harrym Potterze. Dom zwany Norą należał do rodziców najlepszego przyjaciela młodego czarodzieja - Rona Weasleya. Dom pojawia się w niemal wszystkich książkach i filmach z serii. Niestety, nie istnieje naprawdę. Niemal za każdym razem był budowany na planie zdjęciowym w okolicach Leavesden Studios w Watford. Jego budowa, zajmowała ekipie niecałe 24 tygodnie. Nora była tak popularna, że doczekała się nawet własnego zestawu klocków LEGO.
Posiadłość Tonego Starka z serii filmów o Iron Manie wydaje się być wygenerowana na ekranach komputera. Nic bardziej mylnego! Posiadłość istnieje naprawdę. Z tą różnicą, że znajduje się w La Jolla niedaleko San Diego, a nie jak jest podane w filmie - w Malibu. Poza tym, jedyną różnicą jest brak systemu Jarwis, który jest wirtualnym pomocnikiem Tonego. W prawdziwej nieruchomości znajdują się 4 sypialnie oraz 6 łazienek. Budynek w trzeciej części jest niszczony, lecz na szczęście całość została stworzona w studiu nagraniowym. Ostatnio dom w San Diego został wystawiony na sprzedaż w 2014 roku.
Książka (a chwilę później film) opowiadająca o losach romansu Christiana Greya i Anastasii Steele stała ogromnym sukcesem komercyjnym. Nic więc dziwnego, że oczekiwania względem filmu były ogromne. W tym przypadku, najbardziej interesujący jest wątek apartamentu jednego z głównych bohaterów. Apartament znajduje się w budynku Escala w Seatlle w dzielnicy Belltown. Natomiast sam apartament Greya istnieje naprawdę i od 2013 roku pozostaje w własności pewnej rodziny z Oregonu. Co ciekawe, po premierze filmu ceny nieruchomości w tym budynku wzrosły o 75%! Był to czynnik jedynie - premiery filmu!
Żeby nie zdradzać fabuły filmu zaznaczmy, że jego tytuł jest adekwatny do zawartości, a tytułowy budynek jest jedną z osi fabularnych tego obrazu. Budynek służący za scenografię tak naprawdę znajduje się w Belgii i nazywa się Zamek Torenhof niedaleko Brasschaat. Scenograf - Gavin Bocquet - pracując pod bacznym okiem Tima Burtona wybrał to miejsce, gdyż jak mówił "zależało mu na budynku, który wygląda jak dom". Budynek Torenhof odpowiadał wizji reżysera, iż nie dokonano w nim wielu zmian.
Filmów o Batmanie było jak dotąd, co najmniej kilkanaście. Posiadłość należąca do głównego bohatera pojawiała się w niemal każdym z nich. Zestawienie nie było by pełne, gdyby o nich nie napisać! W pierwszym filmie o Batmanie, w którym tytułową rolę zagrał Michael Keaton, rezydencją była rezydencja Knebworth House położona w hrabstwie Hertfordshire w Anglii. W kolejnych dwóch filmach - Batman Forever oraz Batman i Robin miejscem kręceniem scen był Instytut Weba czyli prywatna szkoła wyższa znajdująca się w Nord Shore na Long Island. Pierwszą rezydencją Batmana w nowej trylogii, zwanej trylogią Nolana (od nazwiska reżysera) był budynek Mentmore Towers leżący w Buckinghamshire w Anglii. W ostatnich scenach filmu budynek jest niszczony. W drugim z trzech, Wayne Manor w ogóle nie występuje. Natomiast w trzeciej części "twarzą" rezydencji został Wollaton Hall, budynek należąc do Rady Miasta Nottingham i znajduje się w nim muzeum Historii Naturalnej. Więcej informacji o domach Batmana znajdziecie tutaj.