Nowe przepisy wykorzystają przede wszystkim inwestorzy, ale zmiany odczują również klienci indywidualni. Wprowadzony pakiet zmian powinien wpłynąć na ceny mieszkań.
Projekt określa uproszczone procedury przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych, które będą prowadzone zgodnie z ustawowymi standardami, zróżnicowanymi w zależności od wielkości gminy.
Ułatwienia będą służyć wszystkim inwestorom budowlanym, a wprowadzane ustawą standardy urbanistyczne będą weryfikowane na etapie uzyskiwania zgody oraz także na etapie realizacji inwestycji. Okres przygotowania inwestycji w budownictwie mieszkaniowym zostanie skrócony do niezbędnego minimum. Według założeń czas ten powinien się skrócić z pięciu lat do zaledwie roku.
Usprawnienia postępowania administracyjnego zostały odebrane pozytywnie. Jestem przekonany, że przepisy przygotowane z myślą o budownictwie mieszkaniowym, ułatwią realizację inwestycji i również spotkają się z dobrym przyjęciem.
- mówi Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju.
Na podstawie specustawy będzie można skorzystać z ułatwienia (przy zobowiązaniu się do spełnienia określonych warunków) dla przedsięwzięcia obejmującego budowę, zmianę sposobu użytkowania lub przebudowę. W wyniku tych działań powinien powstać budynek lub budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali mieszkalnych nie mniejszej niż 25 lub budynki mieszkalne jednorodzinne o łącznej liczbie nie mniejszej niż 10.
Od czasów PRLu w Polsce nie było przyjętych ustandaryzowanych przepisów dotyczących urbanistyki miast. Jedyne założenia były ustalane każdorazowo w Planie Zagospodarowania Przestrzennego ustalanym przez władzę regionu.
Teraz przepisy mają być uzupełnione o trzy "standardy urbanistyczne" z podziałem na wielkość miast: dla gmin w których liczba mieszkańców nie przekracza 30 000, od 30 000 do 100 000 i powyżej 100 000 mieszkańców – co odpowiada stopniom zurbanizowania miast i gmin.
Ustawa określa odległości takich inwestycji od przedszkola, szkoły, przystanku komunikacji publicznej, wymaga zapewnienia dostępu do drogi i zgodnie z zapotrzebowaniem dostępu m.in. do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci elektroenergetycznej.
Ustawa wymaga od inwestorów – już na etapie składania wniosku – dołączenia koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Koncepcja będzie sporządzana przez osoby, o odpowiednich kwalifikacjach (urbaniści, architekci, inżynierowie budownictwa z uprawnieniami budowlanymi do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności architektonicznej), co wpłynie na profesjonalizm sporządzanych koncepcji urbanistyczno-architektonicznych. Do czasu podjęcia uchwały o ustaleniu lub odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji, inwestor może modyfikować wniosek. Modyfikacja wniosku może wynikać ze zgłoszonych uwag, uzyskanych opinii oraz dokonanych uzgodnień.
Najważniejsza zmiana z perspektywy inwestorów to z pewnością uruchomienie gruntów będących już gminach, które do tej pory było trudno uzyskać pod nowe inwestycje. Chodzi między innymi o grunty rolne oraz działki pokolejowe, powojskowe i poprzemysłowe.
Dzięki ustawie proces inwestycyjny będzie szybki, dostęp do gruntów – dużo łatwiejszy, a to z kolei wpłynie na większą podaż inwestycji mieszkaniowych i tym samym większą konkurencyjność rynku. Dla nabywców i najemców oznacza to w praktyce obniżenie ceny mieszkań i zwiększenie ich dostępności także w gminach, gdzie dziś nie budują deweloperzy.
Źródło: miir.gov.pl