Architekci i eksperci od projektowania wnętrz z pewnością potwierdzą, że wysokie ceny gruntu, materiałów oraz robocizny sprawiają, że jeden trend staje się szczególnie popularny: mikroskopijny dom. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepraktyczne, w rzeczywistości istnieje wiele zalet mieszkania w mikroskopijnym domu. Czy twoje marzenia zmieszczą się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych? Warto przyjrzeć się temu, co mikrodom oznacza w praktyce.
Po pierwsze: mikrodom jest po prostu znacznie tańszy w budowie i utrzymaniu. I to pierwsza odpowiedź na zadane powyżej pytanie. Nie ważne, że "mikro", ważne, że "dom"! Do budowy małej nieruchomości potrzeba mniej materiałów i mniej pracy. Dodatkowo są one bardziej energooszczędne niż większe domy, ponieważ mają mniej miejsca do ogrzania i chłodzenia przy pomocy klimatyzacji.
Kolejną zaletą mikroskopijnych domów jest to, że zmuszają one swoich mieszkańców do prowadzenia prostszego stylu życia. Mając mniej miejsca, mieszkańcy są zmuszeni do ograniczania potrzeb. Czy na pewno potrzebujesz kolejnych pokojów pełnych wciąż kupowanych sprzętów? A może poczucie zadowolenia z życia i satysfakcji da ci mniejszy dom.
Oczywiście, są też pewne wady mieszkania w domu o małej powierzchni. Ta najbardziej oczywista to ograniczenia dotyczące przestrzeni. Znalezienie mebli i urządzeń, które dobrze pasują do tak niewielkiej powierzchni, nie zdominują jej, zapewnią przy tym funkcjonalność, może być wyzwaniem.
Mały dom to wyzwania dotyczące mniejszych pomieszczeń. Jak urządzić mały salon? Sprawdzą się: jasne kolory, niskie lub wielofunkcyjne meble, odpowiednie oświetlenie, a także sprytny podział przestrzeni.
W salonie należy uwzględnić trzy podstawowe strefy: wypoczynkową, jadalną i "roboczą". Wypoczynkowa ten rodzaj przestrzeni, w której można się zrelaksować i odetchnąć po ciężkim dniu w pracy. Strefa jadalna powinna być wyraźnie wydzielona, bo kwestia spożywania posiłków jest jedną z najistotniejszych dla domowników. Wydzielenie strefy "roboczej" może być konieczne, jeśli chcemy czasowo lub na stałe zmienić nasz dom w biuro, a nie chcemy go urządzać w sypialni.
W małym salonie należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Górne zapewnia dobre oświetlenie całego pomieszczenia, ale to strefowe tworzy nastrój i pozwala podkreślić funkcje poszczególnych sfer.
Kuchnia w mikrodomu tom bez wątpienia jedno z najistotniejszych pomieszczeń. Mała kuchnia może być wyzwaniem do zaprojektowania, ale projektanci mają swoje sposoby. Po pierwsze, należy rozważyć układ pomieszczenia i jak można najlepiej wykorzystać przestrzeń. Na przykład, jeśli możemy zaprojektować tylko długie, wąskie pomieszczenie, warto rozważyć układ kuchni z dwoma rzędami szafek i urządzeń. T
W przypadku mniejszej kuchni do najważniejszych zagadnień należą kwestie organizacji i praktyczności. Warto zacząć od przemyślenia zakupu lodówki. Dwudrzwiowa może okazać się na pierwszy rzut oka wygodna, ale przecież mikrodomu nie buduje się dla małej rodziny. Może więc okazać się, że mniejszy model zapewni odpowiednią ilość miejsca do przechowywania żywności.
Sztuczek jest więcej. Wszystkie przybory kuchenne powinny być przechowywane w najbardziej zoptymalizowany sposób. To w małej kuchni sprawdzą się wszelkie sprytne patenty, mechanizmy, stojaki, wieszaki etc. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie przestrzeni pionowej, np. poprzez dodanie półek lub zawieszenie garnków i patelni jak tylko wysoko się da.
Innym ważnym aspektem małej kuchni jest oświetlenie. Jednym ze sposobów na to jest użycie odpowiedniej mocy oświetlenia nad centralnym punktem pomieszczenia. Trzeba również użyć oświetlenia pod szafkami, aby rozjaśnić przestrzeń roboczą i nadaj wrażenie przestrzenności.
Przy odrobinie kreatywności można zaprojektować mikrodom , który jest zarówno funkcjonalny, jak i stylowy. Marzenie o własnej nieruchomości lepiej spełnić ograniczając swoje oczekiwania, niż nie spełnić go nigdy.