Po pierwsze moc urządzenia
Pierwszym krokiem, zanim kupisz i zlecisz montaż pompy ciepła, jest obliczenie jej mocy grzewczej. Możesz określić ją samodzielnie poprzez wyliczenie zapotrzebowania na ciepło dla całego budynku lub skorzystać z gotowych kalkulatorów. Najlepszą opcją, gdy planujesz zakup, jest zwrócenie się o pomoc do eksperta, który zajmuje się dobieraniem pomp ciepła. W ten sposób unikniesz niedoszacowania oraz przeszacowania kosztów całej inwestycji oraz ewentualnych problemów z ogrzewaniem domu. Specjalista uwzględni wszystkie czynniki w obliczeniach oraz doradzi, jaka instalacja będzie najbardziej opłacalna.
Gdzie postawić pompę ciepła?
Montaż pompy ciepła będzie się różnić w zależności od tego, jaka to będzie pompa. Każdy rodzaj, z uwagi na tzw. dolne źródło, ma inne wymogi dotyczące jednostki zewnętrznej. Montaż gruntowej pompy ciepła wydaje się czasochłonny i trudny, ponieważ trzeba przeprowadzić prace ziemne. Jednak nie zniechęcaj się – prawidłowo wykonany pozwoli cieszyć się komfortem użytkowania urządzenia przez lata. W przypadku poziomego wymiennika ciepła, prace będą związane z rozkopaniem dużej części ogrodu, a w przypadku pionowego – z wykonaniem odpowiednio głębokich odwiertów, na które trzeba mieć stosowne zezwolenia. Montaż powietrznej pompy ciepła jest prostszy i szybszy, ale również musi zostać przeprowadzony zgodnie ze specyfikacją.
Natomiast montaż jednostki wewnętrznej będzie zawsze przebiegać podobnie. Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednie miejsce w swoim domu dla pompy i buforów ciepła, jeżeli zostały uwzględnione w projekcie. W każdym wypadku niezwykle istotne jest właściwe podpięcie dolnego źródła oraz prawidłowe połączenie pompy z instalacjami grzewczymi wewnątrz budynku. Oprócz tego, montaż pompy ciepła wymaga także zapewnienia stałego dopływu prądu przewodami o określonym przekroju. Taka instalacja musi mieć także zabezpieczenie antyprzepięciowe.
Po zamontowaniu pompy ciepła koniecznie zadbaj o przeprowadzenie próby szczelności instalacji zgodnie z tym, co zalecił producent urządzenia. Gdy zakończy się sukcesem, można przejść do montażu czujników temperatury oraz ustawiania automatycznego sterowania pompy ciepła. Dopiero po zakończeniu tych etapów, instalacja może zostać uruchomiona. Pierwsze jej włączenie wymaga jednak dużej wiedzy i umiejętności, dlatego wykonaj je ze specjalistą.
Ile trwa montaż pompy ciepła i czy można wykonać go samodzielnie?
Czas montażu pompy ciepła przez specjalistów zależy od jej rodzaju. Montaż powietrznej pompy ciepła, jako że jest najprostszy, może potrwać tylko jeden dzień. Natomiast montaż gruntowej pompy ciepła, z uwagi na konieczność przeprowadzenia prac ziemnych, zabiera najwięcej czasu i może potrwać nawet do czterech dni.
Możesz wykonać montaż pompy ciepła samodzielnie, ale nie w każdym przypadku. Musisz pamiętać, że podczas samodzielnego montowania urządzenia mogą pojawić się nieprawidłowości, co przełoży się na późniejsze problemy w działaniu instalacji. Ponadto zamykasz sobie drogę do korzystania z dofinansowań, ponieważ wymagają one, aby montaż przeprowadzały osoby ze stosownymi uprawieniami.
Nie warto oszczędzać na tak istotnym elemencie, jakim jest montaż pompy ciepła. To między innymi od niego zależy właściwe działanie całego systemu. Jeżeli jest przeprowadzony prawidło, bardzo szybko się zwróci.
Wiesz już, jak przebiega montaż pompy ciepła oraz na co zwrócić uwagę w trakcie tego procesu. Możesz zacząć planować inwestycję w swoim gospodarstwie domowym.
Zdjęcie główne: elements.envato.com