Osoby, które zastanawiają się nad stylem wnętrza swojego domu lub mieszkania często wahają się pomiędzy różnymi stylami. O tym, co wybrać, powinno decydować kilka czynników. Po pierwsze: wybierajmy to , co nam się podoba. Po drugie zaś: miejmy świadomość konsekwencji, jakie nasze wybory niosą dla wnętrza.
Najbardziej ogólna uwaga dotyczy kolorystyki. To przez to, że nasze mieszkania nie są zazwyczaj zbyt przestronne. Dlatego w ich wypadku dobrym wyborem będą nieśmiertelne szarości i beże. Stonowane kolory sprawdzają się w aranżacji wnętrz, bo dodają zarówno wyrafinowania, jak i spokoju. To neutralne kolory, które dobrze komponują się z niemal każdym innym kolorem. Można je również wykorzystać do stworzenia poczucia głębi.
Podobny efekt dają faktury materiałów, desenie. Są świetnym sposobem na wyraźne zdefiniowanie przestrzeni i nadaniu pomieszczeniom osobistego akcentu.
Na tej filozofii bazuje jeden z najpopularniejszych stylów. Minimalizm. To przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Czyste linie i przestrzenie. Meble są często gładkie i nowoczesne, a akcesoria ograniczone do minimum. Ogólnym celem jest stworzenie spokojnego i harmonijnego otoczenia.
W minimalistycznym wystroju wnętrz mniej znaczy więcej. Paleta kolorów - zazwyczaj neutralna, z czernią, bielą i odcieniami szarości.
Popularny wciąż jest też styl skandynawski. Charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Odzwierciedlają kolory nordyckiego krajobrazu.
Paleta barw jest zazwyczaj lekka. Z naciskiem na biel, szarości i odcienie drewna. Meble są często minimalistyczne, wykorzystujące motyw drewna. Ten styl to świetny sposób na stworzenie ciepłej i zachęcającej przestrzeni.
Znawcy tematu podkreślają, że ten design często opiera się na filozofii "mniej znaczy więcej". Oznacza to, że projekt jest skupiony na aspekcie pragmatycznym i prostocie. Bez zbędnych detali.
Styl industrialny jest nieco chłodniejszy. Tu chodzi o surowe i odsłonięte materiały. Cegła, beton, zalane żywicą podłogi, odsłonięte kanały wentylacyjne to bardzo charakterystyczne cechy. Meble są często duże i ciężkie. Styl może mieć dla niektórych charakter dominujący.
Dlaczego jednak projekt wnętrza jest tak istotny dla naszego samopoczucia? Dom jest azylem przed światem zewnętrznym. Jest także odzwierciedlenie osobistego stylu i gustu.
Dobrze zaprojektowanej nieruchomości ma też wiele innych zalet. Po pierwsze, może to zwiększyć wartość nieruchomości. Dobrze zaprojektowany dom czy mieszkanie będą atrakcyjniejsze dla potencjalnych nabywców.
Nie można zapominać o najważniejszym. Dobrze zaprojektowany dom jest bardziej komfortowy i przyjemny dla domowników. A przemyślany projekt może zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni oraz innych atutów - np. naturalnego światła.
Dobrze zaprojektowane domy są bardziej energooszczędne i wymagają mniej nakładów na konserwację. Przykład to odpowiednio rozmieszczone, które okna mogą pomóc w obniżeniu rachunków za ogrzewanie i klimatyzację.