Niegdyś w kamienicach mieszkali bogaci członkowie mieszczaństwa, po wojnie w delikatnie odremontowanych budynkach umieszczano mieszkania komunalne, a teraz może w nich mieszkać każdy. O ile oczywiście znajdzie dobrą ofertę. Mieszkań tego typu na rynku jest całkiem sporo, niestety ceny na rynku wtórnym przyśpieszają coraz bardziej. A w przypadku lokalu w kamienicy w grę z pewnością wchodzi generalny remont. Wiele rzeczy należy przemyśleć, by na romantycznym zakupie mieszkania nie stracić.
Parę lat temu, mieszkanie w kamienicy najczęściej wybierali artyści, fotograficy i architekci. Najczęściej osoby, które posiadają wysoką wrażliwość estetyczną, często pracują z domu bądź nawet urządzają sobie pracownie w miejscu zamieszkania. Obecnie na mieszkanie w kamienicy może pozwolić sobie każdy, ale trzeba to dobrze przemyśleć.
Zacznijmy od wad zakupu mieszkania w kamienicy, ponieważ trzeba sobie uświadomić z czym się trzeba mierzyć w takim przypadku. Przede wszystkim koszty. Do rzadkości należą mieszkania w kamienicy, do których można wprowadzić się z marszu. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie w nich kapitalnego remontu. Łącznie z wymianą instalacji i skuciu ścian, które miewają tynk z domieszką kamienną.
Inną rzeczą jest fakt, że mieszkanie w kamienicy będzie generowało większe koszty, np. zimą. Wysokie pomieszczenia (bardzo często wysokość kondygnacji w kamienicach oscyluje wokół trzech metrów) i słaba izolacja budynku sprawią, że ogrzanie powierzchni będzie droższe niż w mieszkaniu z rynku pierwotnego.
Kolejną wadą może być brak miejsca parkingowego. Do rzadkości należy bowiem sytuacja, w której wraz z mieszkaniem można dokupić choćby miejsce postojowe. W mieszkaniach z rynku pierwotnego najczęściej istnieje możliwość dokupienia miejsca w garażu. W przypadku kamienic parkować trzeba będzie, albo na ciasnym podwórku (w dobrej sytuacji) bądź na ulicy. Nierzadko się zdarza, że w jednym gospodarstwie domowym są dwa auta, mieszkanie w kamienicy nie ułatwi komfortowego parkowania.
Inną wadą mieszkań w kamienicy jest brak windy. W przypadku lokalu na parterze to nie jest jeszcze taki duży problem, ale oferta sprzedaży mieszkania na drugim piętrze, w przypadku, gdy na odpowiednią kondygnację prowadzą wąskie schody może być strzałem w stopę. Zwłaszcza, dla młodych rodziców.
Znajdujące się w centrum kamienice nie dostarczą też komfortu spokoju. Położone często w samych centrach miast, w sąsiedztwie zatłoczonych ulic bądź przy trasach wylotowych z centrum nie należą do miejsc najcichszych. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, według policyjnych statystyk, dużo bezpieczniej jest na osiedlach podmiejskich niż w centrum. Wystarczy powiedzieć, że np. niebezpieczniej jest w dzielnicy Praga (Warszawa), czy na Szwederowie (Bydgoszcz) niż w pozostałych dzielnicach. Trzeba się z tym liczyć.
Po tak długiej liście wad mogłoby się wydawać, że mieszkanie w kamienicy to prawdziwy koszmar. Ale to nieprawda! Inwestor z otwartą głową znajdzie wspaniałą ofertę, odnowi wnętrze i będzie korzystał z lokalu przez lata. A w przypadku, gdy będzie chciał np. przenieść się na wieś, mieszkanie w kamienicy nadal będzie mu dobrze służyło gdy je wynajmie.
Nowoczesne osiedla, gdzie stoi blok obok bloku są praktyczne, ergonomiczne usytuowane i wyposażone we wszystkie możliwe udogodnienia. Ale nie grzeszą one niestety urokiem, a do pięknych elewacji kamienic w śródmieściu nie mogą się równać. Klimat jaki panuje na klatkach schodowych, we wnętrzach i wokół wejścia jest nie do podrobienia. Mieszkanie w historycznych murach to prestiż i poczucie dumy, czego raczej trudno szukać w osiedlach z rynku pierwotnego.
Inną zaletą, jest cisza. Paradoksalnie. Wcześniej pisaliśmy, że kamienice znajdują się w najgłośniejszych punktach w miastach. Ale jeżeli inwestor wymieni okna na nowsze (byle by zachować swój pierwotny klimat), dźwiękoszczelne. To nie powinien narzekać na hałas. Kamienice najczęściej posiadają grube ściany, które skutecznie wyciszają to co robią u siebie np. sąsiedzi. W nowoczesnych blokach ten element jest zaniedbany i jak mawia się na takich osiedlach "gdy u sąsiada jest domówka, to można się bawić razem z nim". Więc jeżeli marzy Ci się komfort ciszy, mieszkanie w kamienicy może być rozwiązaniem dla ciebie.
Najczęściej mieszkanie w kamienicy wiąże się z remontem generalnym, ale jeżeli masz na to środki, a ponadto uwielbiasz zabawy aranżacyjne to będziesz w siódmym niebie. Ponieważ przestronne wnętrza mieszkań w kamienicach stwarzają niemal nieograniczone możliwości aranżacji. Ogromna kuchnia? Proszę bardzo. Antresola nad pokojem? Nie ma sprawy. Nieograniczone możliwością mogą się niekiedy okazać za trudne, dla początkujących, dlatego lepiej w skorzystać z fachowej pomocy architektów wnętrz.
Oferty mieszkania na sprzedaż w kamienicy bardzo często można znaleźć w centrum miasta. To tutaj niegdyś mieszkali bogaci zamożni ludzie. Oznacza to, że budynek będzie znajdował się blisko centrum, a więc będzie to dobra lokalizacja dla osób pracujących w danym mieście. Oczywiście wszystko zależy od części miasta, ale gdy np. spojrzymy na Kraków, kamienica czy inna nieruchomość w takiej lokalizacji będzie zaletą.
Co ciekawe. Jeżeli inwestor planuje zakup nieruchomości w starym budynku tylko pod wynajem, też może na tym zyskać. Jak dowodzą dane z licznych serwisów nieruchomościowych, lokale w starych kamienicach mogą zostać wynajęte za wyższą kwotę niż w nowych blokach. Wszystko jednak zależy od standardu ogłoszenia.
Skoro znamy już najważniejsze wady i zalety mieszkania w kamienicach, trzeba się zastanowić na co zwrócić uwagę w czasie poszukiwania oferty. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na liczbę pokoi oraz piętro. To ważne, ponieważ w wielu przypadkach ściany konstrukcyjne są ustawione tak, że trudno je wyburzać. Zbyt duża liczba małych pomieszczeń to przepis na ciasnotę, nawet pomimo wysokich sufitów.
Nie można zaniedbać kwestii sąsiedztwa. W kamienicach mieszkańcy budynków mogą mieć między sobą duże niesnaski, które później kończą się kłótnią przy ustalaniu zakupu nowych okien, planowanym remoncie.
Istotną kwestią jest również ogrzewanie. Chcesz mieć zawsze ciepło? Przy największych oknach i mieszkaniach gdzie jest balkon, utrzymanie komfortowej temperatury może być trudne bez remontu wnętrza. Zdarza się, że za ogrzewanie w takim miejscu odpowiada piec kaflowy. Trzeba to sprawdzić.
Liczne artykuły pisane w mediach nie pozostawiają wątpliwości. Mieszkania z rynku wtórnym drożeją coraz szybciej i znalezienie atrakcyjnej oferty może być po prostu trudne. Dobrze jest podać swoje wymagania i ustawić powiadomienia na serwisie. Można wybrać konkretne budynki, w których chciałoby się zamieszkać. Wtedy powiadomienia będą wpadać bezpośrednio na skrzynkę mailową w momencie pojawienia się oferty.