Do trzech razy sztuka - mawia porzekadło. I w przypadku ośrodka turystycznego w Łęguckim Młynie idealnie się sprawdza. Dopiero w trzecim przetargu wybrano ostatecznego kupca słynnej nieruchomości.
Wspomniany kompleks wypoczynkowy władze powiatu Olsztyńskiego usiłują sprzedać od niemal dziesięciu lat. Dopiero trzeci przetarg przyniósł rozstrzygnięcie. Cena wyjściowa wynosiła 3,5 mln zł, a kupiec zgodził się zapłacić o 35 tys. zł więcej.
Obecnie lokalne władze są na etapie uzyskiwania zgody od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz od Lasów Państwowych. Oba podmioty zgodnie z przepisami dysponują prawem pierwokupu tego typu nieruchomości.
Przez ten czas oczywiście byli inni zainteresowani kupnem, ale np. w 2017 roku inwestor chciał nabyć jedynie elektrownię, która znajduje się na terenie ośrodka. Niestety, nie było w takiej konfiguracji możliwości sprzedaży.
- Nieruchomość znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich, obszarze ptasim Natura 2000 – Dolina Pasłęki i obszarze siedliskowym Natura 2000 – Rzeka Pasłęka. Część posiadłości znajduje się też na terenie rezerwatu przyrody – ostoi bobrów na rzece Pasłęce. Otoczenie stanowią tereny leśne, brzeg jeziora Łęguty oraz w oddali zabudowane grunty wsi Łęguty. Nieruchomość znajduje się na terenie, dla którego brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały natomiast określone sposoby użytkowania - czytamy w oficjalnej ofercie sprzedaży publikowanej na stronie gminy.
Cały kompleks znajduje się na obszarze 7,5 ha, do którego przynależą trzy wille, letni domek mieszkalny, dwa drewniane domki gospodarcze oraz wartownia z barem i biurem. Na terenie ośrodka są również: kort tenisowy, wiaty z kominkiem oraz miejsce do organizowania ognisk. Ponadto, przy jeziorze zbudowane są dwa pomosty spacerowe.
Według dziennikarzy Onetu ośrodek często był odwiedzany między innymi przez pierwszego sekretarza KC PZPR - Gomułkę, czy Piotra Jaroszewicza, byłego prezesa Rady Ministrów w latach 70. XX wieku. Podobno jeden z drewnianych domów ofiarował Gomułce sam Nikita Chruszczow.
Ośrodek w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest oznaczony jako miejsce, pod działalność związaną z turystyką i rekreacje, więc przyszły inwestor będzie musiał prowadzić w tym miejscu działalność o podanej specyfice. Natomiast pieniądze za ośrodek zasilą przede wszystkim budżet olsztyńskiej Powiatowej Służby Drogowej.
Co ciekawe, nabywcą nieruchomości został Antoni Ptak, jeden z najbogatszych Polaków. W ostatnich dniach również pozostałe nieruchomości w okolicy wykupiła firma Islands z o.o. z siedzibą w Rzgowie, jej właścicielem jest z kolei Jacek Ptak.
Źródło: Onet.pl
Zdjęcie główne: zdjęcia ofertowe / powiat-olsztynski.pl