Eksperci przewidują, że w 2023 roku liczba zainstalowanych nowych pomp ciepła w Polsce spadnie w porównaniu do roku 2022.
Według szacunków Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) i jej eksperta Kamila Sankowskiego, nie przekroczymy liczby 100 tysięcy nowych urządzeń. Mało tego - liczba urządzeń zalegających w magazynach ma sięgać 200 tys.
Przyczyny problemu spadku popularności urządzeń przeanalizował portal wnp.pl. Na hamowanie rynku wpływają głównie wzrost cen energii elektrycznej oraz wysokie koszty inwestycji.
Kamil Sankowski wyjaśnił też, że na sytuację na rynku pomp ciepła znacząco wpływa także nieodpowiedni marketing.
Sprzedawcy często zachęcają do instalacji urządzeń "zawsze i wszędzie". Tymczasem bez modernizacji budynków, takich jak ocieplenie, wymiana kaloryferów, czy zastosowanie odpowiednich rur, instalacja pomp ciepła nie jest najlepszym rozwiązaniem.
W mediach pojawia się wiele negatywnych opinii na temat takiego rozwiązania - efekty działania pomp ciepła nie są zawsze zgodne z obietnicami. Inwestorzy miewają problemy z uzyskaniem zwrotu inwestycji i obniżeniem kosztów ogrzewania.
- Problemem jest też kwestia rozliczeń. Dla użytkowników pomp ciepła powinna zostać wprowadzona specjalna taryfa na sprzedaż energii elektrycznej - uważa Kamil Sankowski. W przeciwnym wypadku w okresie jesieni i zimy urządzenie może generować ponadprzeciętne koszty.
Działanie pompy ciepła polega na pobieraniu ciepła z jednego źródła, np. powietrza, a następnie przekazywaniu go do innego źródła, np. wody użytkowej lub centralnego ogrzewania. Proces ten polega na wykorzystaniu właściwości termodynamicznych czynnika chłodniczego, którym jest najczęściej freon. Pompa ciepła działa na zasadzie odparowania i skraplania czynnika chłodniczego, co umożliwia przetwarzanie energii z jednego medium na energię cieplną w innym medium.
W porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, pompy ciepła dają oszczędności dzięki wykorzystaniu energii z otoczenia, a nie wytwarzaniu jej z paliw kopalnych. Dodatkowo, pompy ciepła są bardziej ekologiczne, ponieważ nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych. W dłuższej perspektywie czasowej, inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się w postaci oszczędności na rachunkach za energię elektryczną i ogrzewanie.
W procesie tym wykorzystywana jest energia elektryczna, ale w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak gaz czy olej opałowy, pompy ciepła są znacznie bardziej energooszczędne. Cała instalacja musi być jednak odpowiednio opracowana. Rodzaj i moc pompy ciepła musi być dobrany do wielkości budynku. W innym wypadku efektywność urządzenia może być niewystarczająca, a oszczędności iluzoryczne.