Mało znana ulga. Fiskus nie będzie miał wyjścia. Tak zyskasz potężne odliczenie z PIT

Już za kilka tygodni Polacy zyskają możliwość rozliczenia się z fiskusem. Oprócz powszechnie znanych ulg podatkowych, takich jak ulga modernizacyjna czy dla wspólnie rozliczających się małżonków, podatnicy mogą skorzystać z mniej popularne formy odliczeń - do których zalicza się ulgę mieszkaniową. Na co przysługuje i ile można zyskać? Właściciele nieruchomości powinni to wiedzieć. 

W ramach tej ulgi mieszkaniowej, do której uprawnieni są właściciele nieruchomości, możliwe jest odliczenie nie tylko za zakup lodówki, lecz także za zmywarkę czy pralkę. 

Właściciele nieruchomości mogą zyskać

To ważna informacja, bo, jak donosi biznes.interia.pl, już 15 lutego urzędy skarbowe uruchomią usługę e-PIT, umożliwiając podatnikom wgląd w swoje wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. Część ulg zostanie uzupełniona automatycznie, ale inne będą wymagały ręcznego wprowadzenia przez podatników. To samo dotyczy ulg - automatycznie odliczana jest w zasadzie tylko ulga na dziecko. 

 

PIT może być jednak niższy - wystarczy znać kilka prostych metod, aby zminimalizować daninę. Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że istnieje również ulga mieszkaniowa. O co w niej chodzi i kto może z niej skorzystać? W przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat dochód uzyskany z tego tytułu podlega opodatkowaniu 19-procentową stawką. Jeśli jednak w ciągu trzech lat od zakończenia roku podatkowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości, uzyskane środki zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe, podatnik może ubiegać się o zwolnienie z podatku lub jego pomniejszenie. 

 

Te wydatki odliczysz w zeznaniu PIT

Ulga mieszkaniowa pozwala odliczyć wydatki związane z budową, rozbudową lub remontem mieszkania, nabyciem gruntu, nabyciem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (dotyczy również części udziałów w budynku), nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wydatkami związanymi ze spłatą kredytu (wraz z odsetkami), kosztami notarialnymi lub wkładem własnym związanym z wyżej wymienionymi czynnościami. 

 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów z 13 października 2021 roku, ulga mieszkaniowa obejmuje również wymianę podłóg, okien, drzwi, gładzi, a także montaż nowej instalacji wodnej i gazowej. Co więcej, w ramach ulgi mieszkaniowej, o czym nie wszyscy wiedzą, podatnik może odliczyć także zakup zmywarki, lodówki czy pralki. Ulga obejmuje także szafki umywalkowe, oświetlenie wewnętrzne (np. taśmy i oczka LED oraz halogeny), okapy kuchenne, meble na wymiar (szafy, pawlacze, zabudowę kuchenną) oraz wszelkiego rodzaju płyty grzewcze i piekarniki.

 

Ta kwestia staje się kluczowa dla osób, które decydują się na inwestowanie w nieruchomości lub planują modernizację zakupionego mieszkania czy nieruchomości objętej spadkiem. Ulgi podatkowe, zwłaszcza ulga mieszkaniowa, stanowią istotny element strategii finansowej dla tych grup.

 

Dla tych, którzy nieruchomość traktują jak inwestycję, możliwość odliczenia wydatków związanych z modernizacją budynków wpływa korzystnie na rentowność. W przypadku osób planujących remont zakupionego mieszkania ulga otwiera z kolei perspektywę obniżenia kosztów. A to przy wysokich cenach nieruchomości i kosztach kredytu istotny czynnik. 

 

Pamiętajmy, że na rozliczenie z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia. Jeśli sami nie wyślemy oświadczenia, zostano ono automatycznie wypełnione przez państwowy system. Twój e-PIT ulgę związaną z zakupem lub remontem nieruchomości z pewnością jednak pominie, dlatego warto zainteresować się tym tematem już dziś.