Wybierając kwiaty na balkon należy kierować się nasłonecznieniem. Niektóre odmiany mogą rosnąć w pełnym słońcu, inne zależności od odmiany upraw. Nasłonecznienie na balkonie zależy oczywiście od stron świata. Posiadając balkon północny powinniśmy wybierać rośliny balkonowe lubiące cień. Mogę to być np. begonie, petunie czy fuksje.
Posiadając natomiast balkon wschodni, musimy liczyć się z nasłonecznieniem o porach rannych. Takie słońce będzie idealne dla werbeny, lobelii, niecierpka czy oleandru. Balkon zachodni to już uprawa w pełnym słońcu w porze popołudniowej. Idealnie takie warunki zniosą bugenwille. Kwiaty balkonowe od strony południowej najlepiej sprawdzą się kochające słońce pelargonie.
Słońce operuje tam niemal cały czas smażąc liście roślin przez całe lato. W pełnym słońcu to właśnie różne odmiany uprawy pelargonii odnajdą się najlepiej. Wśród roślin balkonowych, które są wrażliwe na słońce można wymienić chociażby petunie, dla których lepszy będzie balkon północny albo balkon wschodni. Oczywiście w zależności od odmiany. Balkon wschodni będzie dobrym rozwiązaniem też dla fuksji.
Wymienione wcześniej petunie są idealne również dla osób, nie posiadających zbyt dużo czasu. Należą one ponieważ do kwiatów balkonowych, które nie sprawiają większych problemów nawet niedoświadczonym ogrodnikom.
Tak naprawdę jedynym wymogiem, jaki należy spełnić w przypadku ich uprawy to dopilnowanie by nie były narażone na zbyt intensywne opady deszczu. Ich kwiaty i liście są bardzo delikatne i duże krople deszczu mogą je uszkodzić. Oczywiście można je lekko podlewać za pomocą konewki czy zraszacza.
Podobnie jest z bratkami. Bratki nie są trudne w uprawie. Przetrwają nawet nieumiejętne nawożenie czy popularne podlewania zbyt dużą ilością wody. Ważne by nie wystawiać ich na działanie słońca a podlewania dokonywać popołudniami. Bratki muszą być jak najdłużej suche, ponieważ mogą zachorować lub narazić się na atak przędziorków.
Popularne błędy to przede wszystkim nieumiejętne podlewanie. Gdy kwiaty mają za dużo bądź za mało wody, żadne nawożenie i przesadzanie nie pomoże. Kwiatki kwitną i rosną w określonej ziemi. Najlepiej, zanim zaczniemy podlewać sprawdzić wilgotność podłoża. W tym celu trzeba wcisnąć palce na głębokość ok. 2 cm i sprawdzić czy podłoże jest wilgotne. Jeżeli tak, możemy podlewanie sobie odpuścić. Możesz wtedy podlewać kwiaty następnego dnia.
Najczęściej rośliny balkonowe wymagają podlewanie raz dziennie. Możemy to robić późnym popołudniem, dzięki temu rośliny przed nocą zdążą jeszcze obeschnąć. Wszystko jednak zależy od strony balkonu. Inaczej będziemy podlewać rośliny na balkonie gdy jest zachodni czy południowy. Uprawy kwiatów balkonowych położonych w słońcu wymaga większego zaangażowania.
Taras pełen kwiatów z dostępem słońca to ozdoba domu. Ale jaką wodę stosować, by np. begonia czy pelargonia nie miały brzydkich liści, a ich uprawie nic zagrażało nawet gdy wytawiona na słońcu przez całe lato. Czy potrzeba specjalnej wody? Na szczęście nie.
Do liście kwiatów balkonowych zachowywały swój kształt i kolor najlepiej podlewać je wodą, która postała parę godzin w pomieszczeniu. Jej temperatura lekko opadła do temperatury panującej w domu, oraz by ulotnił się z niej cały chlor.
Kwiaty na balkon to nie jedyne rośliny balkonowe jakie możemy trzymać. Tworząc swój wymarzony balkon należy dobierać także rośliny, które nie są kwiatami. Rośliny balkonowe, które są bardzo popularne to np. powojnik, czyli kwitnące pnącze. Clematis należy do roślin balkonowych, które nadają się do uprawy w doniczce. W zależności od odmiany kwitnie od maja do października.
Do roślin balkonowych wymagających sporo słońca najczęściej dodaje się bazylie. Powstaje w ten sposób bardzo ciekawa kompozycja. Jest to zioło, które warto mieć w swojej hodowli. Nawożenie nie jest trudne i możesz ją trzymać cały rok. Z liści natomiast możesz przygotować wyśmienite pesto.
Zdjęcie główne: Jacqueline O'Gara on Unsplash