Kupno mieszkania w starej kamienicy - na co zwrócić uwagę?

Przychodzi dzień, gdy do głowy inwestora wpada "szczwany" pomysł. Kupić mieszkanie w starej kamienicy i je wyremontować. Nie dość, że będzie taniej niż kupno z oferty deweloperskiej, to jeszcze ta świadomość nabycia miejsca z duszą. Plan śmiały i na pewno do zrealizowania, ale by faktycznie dało się marzenia urzeczywistnić musimy pamiętać o wielu przeszkodach. Przeszkodach których nie napotkamy kupując mieszkanie na rynku pierwotnym. Serwis Domiporta.pl podpowiada co należy sprawdzić bądź chociaż mieć na uwadze, podczas wyboru oferty.

Dotychczasowe remonty
 
Technika w jakim została zbudowana kamienica jest bardzo istotna. Od niej bowiem zależy ile lat, dany budynek może być spokojnie eksploatowany. Jeżeli mamy do czynienia z budynkiem z XIX wieku stawianego w technice drewnianej, powinniśmy sobie zakup odpuścić. Dopiero strop budowany z metalowych dwuteowników wypełniony cegłami(strop Kleina) daje pewność, że budynek postoi bez problemu parę dziesięcioleci. Starsze budynki są jak loteria.
 
 

Warto sprawdzić, jakie konkretnie remonty odbywały się do tej pory. Być może budynek był stale modernizowany i posiada nowoczesne instalacje miejskie. Taka wiadomość byłaby najlepsza. Najczęściej jednak, mamy do czynienia z niepełnymi remontami i warto się zorientować który element budynku był faktycznie odnawiany. Wspólnota mieszkaniowa z pewnością będzie miała co do tego pełne informacje.

Które piętro?
Ta wartość jest uniwersalna dla każdej oferty zakupu nieruchomości. W kamienicach ma jednak dużo większe znaczenie. Kupując mieszkanie na parterze możemy spotkać się z dużymi stratami ciepła przez piwnicę. Mieszkanie na poddaszu również nie jest pożądane, ponieważ jest narażone na utratę ciepła przez źle ocieplony dach. Optymalnym pomysłem wydaje się więc zdobycie mieszkania pomiędzy tymi dwiema kondygnacjami.
Zabytek czy nie?
W przypadku starszych kamienic możemy się spotkać z wpisem do Rejestru Zabytków bądź Ochroną Konserwatora. Co to oznacza dla Nas jako właścicieli mieszkania? W przypadku gdybyśmy chcieli w jakiś sposób naruszyć elewację to musimy każdorazowo pytać o zgodę odpowiedniego konserwatora zabytków. Wystarczy, że będziemy chcieli wymienić okna.
Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Ten element powinniśmy sprawdzić za każdym razem gdy planujemy zakup jakiejkolwiek nieruchomości. Takie plany są dostępne w Urzędach Miasta, najczęściej na stronach internetowych konkretnej instytucji. Warto sprawdzić, co urzędnicy planują w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. To po to, byśmy się nie zdziwili kiedy za naszym oknem powstanie centrum handlowe bądź kościół.
Miejsca Parkingowe
Dawniej kamienice nie były budowane z podziemnymi garażami. Przeważały proste piwnice, komórki lokatorskie ewentualnie lokatorskie miejsca na węgiel. Nie było takich technik budowlanych, a poza tym nie było takiej potrzeby. Obecnie, rozwiązaniem jest jedynie miejsce postojowe na podwórzu bądź na ulicy przed kamienicą. Należy się zastanowić nad tym aspektem w czasie wyboru, jeżeli chcemy korzystać aktywnie z samochodu. Mówiąc bardziej metaforycznie, można się na temacie parkingu? przejechać.
Sąsiedzi
Warto sprawdzić kto mieszka w kamienicy w której chcemy zamieszkać. Warto wypytać o lokatorów innych mieszkań w czasie oglądania nieruchomości. Należy przyjrzeć się   wysokości czynszów i na co są przeznaczane pieniądze. Jaka cześć idzie na fundusz remontowy, a jaka na utrzymanie czystości wewnątrz budynku. Niski czynsz może świadczyć o niedużych zarobkach mieszkańców. Z kolei duży czynsz może być  sygnałem iż w kamienicy mieszkają osoby zamożne, więc trzeba się przygotować na duże wydatki inwestycyjne.
Instalacje
Jeżeli kamienica nie przechodziła od początku istnienia żadnej modernizacji, wszelkiego rodzaju instalacje są po prostu w opłakanym stanie. Koszty jakie się wiążą z montażem nowych rozwiązań są niebotyczne. A często po prostu niewykonalne. Szczególną uwagę należy przywiązać do kanalizacji oraz instalacji grzewczej. Elektryka najczęściej jest modernizowana. Dobrym pomysłem jest także pytanie o szyb kominowy. Jego się przesunąć nie da, a jeżeli jest w miejscu który będzie nam ?psuł? wymarzony rozkład mieszkania powinniśmy po prostu odpuścić.
Grzyb
Jedna z tych rzeczy która powinna skreślić chęć kupna nieruchomości praktycznie od razu to? grzyb. Wystarczy zajrzeć do piwnicy i powąchać. Jeżeli nie czuć charakterystycznego zapachu grzyba, to można odetchnąć z ulgą. W przeciwnym razie, nawet nie myślmy nad kupnem mieszkania w takim budynku. Jeżeli grzyb pojawił się w piwnicy, to pojawi się również w mieszkaniu. Jest to jedynie kwestia czasu. Nie warto.
Zdrowy rozsądek i rzeczoznawca
Najważniejsza rzecz podczas wyboru czegokolwiek. Z każdą decyzją powinniśmy się przespać i dogłębnie ją przemyśleć. Nie powinniśmy też czegoś brać na słowo, zawsze lepiej mieć potwierdzenie na piśmie. Można również skorzystać z pomocy zawodowych rzeczoznawców bądź fachowców z danej dziedziny.