Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Obok szczegółowych warunków programu, dokument przybliża zasady spłaty zobowiązania, sytuacje powodujące wygaszenie dopłat oraz praktyczne wątpliwości zgłaszane w trakcie prekonsultacji.
Zgodnie z projektem, dopłaty mają objąć pierwsze 120 rat kapitałowo-odsetkowych kredytu hipotecznego lub 60 rat w wariancie konsumenckim. W przypadku zastosowania okresu karencji, możliwe będzie częściowe dofinansowanie rat odsetkowych, jednak pomniejszy to późniejszą dopłatę do rat kapitałowo-odsetkowych. Nadpłata kredytu nie pociągnie negatywnych konsekwencji. Samą umowę będzie można zawrzeć na dowolny okres, z zastrzeżeniem minimum 15 lat dla hipoteki i 5 lat dla kredytu konsumenckiego.
Utrata prawa do dopłat nastąpi w razie spełnienia przesłanek negatywnych, jak skazanie kredytobiorcy za przestępstwo związane z uzyskaniem wsparcia, sprzedaż nieruchomości objętej programem (z wyjątkiem zbycia na rzecz współkredytobiorcy), zmiana sposobu użytkowania lokalu czy nabycie innego mieszkania lub domu. Dopłaty nie przepadną natomiast w wypadku odziedziczenia dodatkowej nieruchomości.
Kredytobiorcy muszą też pamiętać o zakazie przeznaczania finansowanego lokalu na działalność gospodarczą oraz jego wynajmu lub użyczenia innym osobom. Wyjątkiem jest dokonanie tych czynności po ustaniu gwarancji BGK lub spłacie kwoty nią objętej. Upadłość beneficjenta, zaprzestanie spłaty przez współkredytobiorcę spełniającego kryterium wieku czy zmiana formuły oprocentowania również skutkować będą utratą dopłat.
Jednocześnie projektodawca przewidział mechanizmy łagodzące wpływ zmian w życiu kredytobiorców na ich zdolność do utrzymania dopłat. Zawarcie małżeństwa i powiększenie rodziny nie odbiorą praw do wsparcia, nawet jeśli zmianie ulegną warunki mieszkaniowe. Małżonek beneficjenta będzie mógł zostać współwłaścicielem nieruchomości poprzez rozszerzenie wspólności majątkowej, o ile bank wyrazi zgodę. Wprowadzenie się innych bliskich osób nie pociągnie negatywnych konsekwencji.
Kredytem #naStart będzie można sfinansować także zakup działki z rozpoczętą budową lub lokalu w stanie deweloperskim i dokończyć inwestycję. Jeśli powierzchnia przekroczy ustawowe progi, dopłata ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu, ale nie przepadnie całkowicie. Projekt nie ogranicza metrażu budowanego domu, jak i terminu zakończenia prac i zamieszkania.