Kredyt mieszkaniowy #naStart - zasady dotyczące wkładu własnego, posiadanych nieruchomości i zakupu

W ramach planowanego programu mieszkaniowego #naStart, osoby ubiegające się o kredyt preferencyjny będą musiały spełnić określone warunki dotyczące wkładu własnego oraz posiadania innych nieruchomości. Projekt ustawy precyzuje też, na jakich zasadach będzie można sfinansować zakup mieszkania lub domu z dopłatami do rat.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło szczegółowe zasady kredytu mieszkaniowego #naStart w opublikowanym projekcie ustawy. Dokument rozwija wątki związane z wymaganym wkładem własnym, sytuacją własnościową kredytobiorców oraz przeznaczeniem środków z programu.

 

Choć nowy kredyt z dopłatami będzie wymagał wniesienia wkładu własnego określonego przez bank, to program nie przewiduje jego minimalnego ani maksymalnego poziomu. Oznacza to, że beneficjenci będą mogli wnieść dowolnie wysokie środki własne, obniżając tym samym kwotę zaciąganego kredytu. Jednocześnie, osoby dysponujące niewystarczającymi oszczędnościami będą mogły skorzystać z gwarancji wkładu własnego udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Gwarancja obejmie brakującą kwotę do poziomu 20% ceny nieruchomości, ale nie więcej niż 100 tys. zł.
 

Istotne zasady

Kluczowym warunkiem programu #naStart jest nieposiadanie innego mieszkania lub domu w momencie wnioskowania o kredyt. Z tej zasady przewidziano jednak kilka wyjątków. Dopuszczalne będzie posiadanie nie więcej niż 50% udziałów w nieruchomości odziedziczonej lub otrzymanej w darowiźnie, o ile kredytobiorca nie zamieszkuje w niej od co najmniej roku. Beneficjenci nie stracą też prawa do dopłat, jeśli staną się właścicielami gruntu z rozpoczętą budową, działki rekreacyjnej, garażu czy lokalu użytkowego. 

 

Co istotne, małżonek wnioskodawcy również nie może być właścicielem innego mieszkania, chyba że obowiązuje między nimi rozdzielność majątkowa. W takiej sytuacji do kredytu może przystąpić sam kredytobiorca, ale będzie traktowany jako gospodarstwo jednoosobowe. Wyjątkowo, rodziny z co najmniej trojgiem dzieci, posiadające nie więcej niż jedno mieszkanie, będą mogły skorzystać z programu na zakup większej nieruchomości, pod warunkiem sprzedaży pierwszego lokum w ciągu 2 lat.

Kształt programu nie jest ostateczny

Środki pozyskane w ramach programu #naStart będzie można przeznaczyć na szeroki zakres celów mieszkaniowych. Obejmą one zarówno zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym i wtórnym, jak i budowę domu, w tym na już posiadanej działce. Kredyt pokryje też koszty wykończenia nieruchomości, ale tylko jeśli jest ona jednocześnie nabywana lub budowana. Sfinansować będzie można także wniesienie partycypacji w TBS lub wkładu mieszkaniowego w spółdzielni. Co ważne, nie przewidziano terminu na przeprowadzkę do nieruchomości, ani obowiązku meldunku. 

 

Ostateczny kształt przepisów poznamy po konsultacjach społecznych projektu. Już teraz wiadomo jednak, że nowy kredyt z dopłatami otworzy przed wieloma młodymi ludźmi drogę do własnego M, a przez to pozytywnie wpłynie na ich decyzje życiowe, jak założenie rodziny. O powodzeniu programu zdecyduje w dużej mierze zainteresowanie banków i ich końcowa oferta. Niemniej #naStart ma szansę stać się kołem zamachowym rynku mieszkaniowego w najbliższych latach.