Kotłownia gazowa czy ogrzewanie miejskie?

Gaz do ogrzewania domu może pochodzić zarówno z publicznej sieci, jak i zbiornika znajdującej się na danej posesji. Czym charakteryzują się oba rozwiązania? Które jest lepsze? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 

Ogrzewanie domu gazem z sieci

 

Jak wspomniano we wstępie instalacja gazowa w domu może być zasilana zarówno gazem pochodzącym z sieci gazociągowej, jak i gazem ze zbiornika. W pierwszym przypadku jest to gaz ziemny, który płynie w publicznych gazociągach. Przyłączone do nich mogą być zarówno budynki wielorodzinne, jak i jednorodzinne, a zaletą jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego przyłączenia do sieci, co powoduje, że właściciel domu musi wykonać jedynie odpowiednie przyłącze oraz zainstalować piec gazowy. W tym przypadku nie trzeba pamiętać o zamawianiu dostaw gazu, jednak jest się zależnym od dostawcy. Co istotne gaz z sieci może służyć nie tylko do ogrzewania, ale również podgrzewania wody użytkowej, czy zasilania kuchenek gazowych.

 

Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika na gaz

 

Ogrzewanie domu gazem nie oznacza konieczności korzystania z publicznego gazociągu, ponieważ gaz można również pobierać z przydomowego zbiornika. Tego typu rozwiązanie stosuje się z reguły w sytuacji, gdy w danej lokalizacji nie istnieje jeszcze infrastruktura gazociągowa, jednak warto mieć świadomość, że gaz z butli może być dla niej również alternatywą. Jest to gaz LPG, który w odróżnieniu od gazu ziemnego jest gazem w postaci płynnej. W takiej sytuacji kotłownia gazowa połączona jest ze zbiornikiem, który może funkcjonować zarówno w wersji naziemnej, jak i podziemnej. W obu przypadkach zarówno sam zbiornik, jak i jego lokalizacja czy sposób przyłącza muszą odpowiadać normom określającym przepisy w zakresie projektowania instalacji gazowych w budynkach i na posesjach.

Kotłownia gazowa czy ogrzewanie miejskie - co wybrać?

 

Mając świadomość tego, że gaz wykorzystywany do ogrzewania domów może pochodzić zarówno z miejskiego systemu ogrzewania, jak i zbiornika przydomowego znajdującego się na danej posesji warto zastanowić się nad tym, które rozwiązanie jest korzystniejsze. W przypadku gazu pobieranego z publicznego gazociągu zaletą jest przede wszystkim możliwość swobodnego korzystania z gazu, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o jego dostawach, czy odpowiednio wcześnie składać zamówienia. Wystarczy bowiem regularnie płacić rachunki, a dostęp do gazu będzie nieograniczony. Z drugiej jednak strony warto mieć świadomość, że cena gazu do ogrzewania domu różni się w zależności od tego, czy będzie to gaz z własnego zbiornika, czy ogrzewania miejskiego. W tym pierwszym przypadku jest ona bowiem z reguły niższa, co wynika z faktu, że gaz można zamówić u dowolnego dostawcy. Przykładem może być oferta znajdująca się pod linkiem: https://gazdlaciebie.pl, która umożliwia zamówienia dostawy gazu przez Internet. Co jeszcze przemawia za tym, by postawić na ogrzewanie domu gazem z butli? Przede wszystkim to, że:

  • gaz LPG do domu jest tańszy niż gaz ziemny, co wynika z faktu, że w przypadku gazu ziemnego wysokość rachunku uzależniona jest nie tylko od faktycznego zużycia, ale również opłat sieciowych, itp;
  • decydując się na ogrzewanie domu gazem LPG można nie tylko kupić odpowiedni zbiornik na własność, ale również go wynająć. Istnieje także możliwość zakupu używanych zbiorników, które oczywiście muszą przejść odpowiednie badania techniczne i zostać dopuszczone do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego;
  • zamówienia gazu do butli można dokonać w momencie, w którym jego cena będzie atrakcyjna. Przekłada się to na realne oszczędności, które w praktyce mogą być naprawdę znaczące;
  • zbiornik na gaz płynny może funkcjonować zarówno w wersji naziemnej, jak i podziemnej. W efekcie można dopasować jego rodzaj do indywidualnych preferencji właściciela nieruchomości oraz jej specyfiki.

Podsumowując należy stwierdzić, że stojąc przed wyborem kotłownia gazowa czy ogrzewanie miejskie w wielu przypadkach warto postawić na to pierwsze rozwiązanie. Okazuje się bowiem, że gaz z butli może być znacznie tańszy niż ogrzewanie domu gazem ziemnym, a możliwość jego zakupu przez Internet gwarantuje odpowiednią wygodę użytkowania tego typu instalacji.