Kościół na sprzedaż. Można tu urządzić luksusowe biuro lub mieszkanie. Nowy trend w Polsce

Pracownia, biuro, sala konferencyjna w wyjątkowym budynku, który wybudowano jako kościół? To nie tylko możliwe, ale całkiem legalne. Przykładów na przekształcanie budowli sakralnych w luksusowe nieruchomości nie brakuje.

Między Kątami a Piotrowicami, położonymi kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia, znajduje się wyjątkowa nieruchomość, którą właśnie wystawiono na sprzedaż. Za "jedyne" 350 tys. zł można stać się właścicielem kościoła. 

Sala konferencyjna, pracownia, miejsce spotkań w kościele

Budynek o powierzchni 468 m kw. położony jest na działce o powierzchni 1300 m kw. Wrocławska agencja nieruchomości, która wystawiła obiekt na sprzedaż, zapewnia, że wyjątkowo przestrzenne wnętrze daje szerokie możliwości aranżacji. 

Uwagę zwracają półokrągłe sklepienie i wysokie strony. "Duże przeszklenia zapewniają bardzo dobre doświetlenie obiektu w ciągu dnia" - przekonuje agent nieruchomości. 

W budynku funkcjonują wszelkie udogodnienia takie jak prąd, woda czy kanalizacja. Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala również na prowadzenie tu usług, dlatego w budynku może znaleźć się sala weselna lub konferencyjna, pracownia, biuro typu "open space". Lub wyjątkowo przestronne i luksusowe mieszkanie. 

Desakralizacja kościoła, czyli sposób na wyjątkowe wnętrze

Dlaczego kościół może stać się biurem? Jest to możliwe dzięki desakralizacji. Przeprowadzana jest najczęściej wobec kościołów opuszczonych, albo takich, które na skutek np. laicyzacji nie mają odpowiedniej liczby wiernych. 

W Polsce pojawia się coraz więcej przykładów adaptacji dawnych kościołów. Jednym z najbardziej spektakularnych jest krakowski Angel Wawel - penthouse, który w przeszłości był kaplicą. Apartament o powierzchni 700 m. kw. został zaprojektowany przez francuskich architektów z pracowni Gottesman-Szmelcman. 

Zachowali oni wiele oryginalnych elementów wnętrza - m.in malowidła na suficie autorstwa Jana Bukowskiego oraz witraże. 

Trzypoziomowy apartament może też pochwalić się prywatną salą kinową, windą, piwniczką na wina, strefą spa, a nawet wydzieloną przestrzenią dla służby. Nieruchomość została wystawiona sześć lat temu za 5 mln euro. 

Kościoły na sprzedaż

Zjawisko adaptacji kościołów na budynki "cywilne" jest coraz popularniejsze na Zachodzie. Dawne świątynie są biurowcami lub apartamentowcami m.in. w Holandii, Niemczech, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. 

W ciągu ostatniego półwiecza w Holandii zamknięto ok. 900 świątyń, w Wielkiej Brytanii 400, a w Niemczech 150. 

 

Zdjęcie główne: Fot. Joanna Lamparska/Angel Wawel (mat. prasowe)