Koronawirus zmienił wymagania Polaków. Zamiast aneksów chcą pełnowymiarowej kuchni. Eksperci Decoroom.eu radzą

Epidemia koronawirusa zmieniła podejście Polaków do nieruchomości. Eksperci firmy architektonicznej Decoroom.eu mają coraz więcej zapytań nie tylko o profesjonalne zaprojektowanie przestrzeni biurowej. Polacy znów chcą w mieszkaniach i domach pełnowymiarowych kuchni. Rośnie też zainteresowanie małymi domkami. Jak je wybudować i urządzić? Warto poprosić o pomoc architekta.

Epidemia koronawirusa zmieniła nasze wymagania wobec nieruchomości. Częściej pracujemy w domu, organizacja przestrzeni musi więc ulec zmianie.

Ci, którzy decydują się na zakup nowego mieszkania lub domu, nawet wakacyjnego, przywiązują coraz większą uwagę do funkcjonalności.

- Wzrosło zainteresowanie projektowaniem strefy do pracy, stało się to przestrzenią obowiązkową w każdym wnętrzu - wyjaśnił w rozmowie z Domiporta.pl Michał Szymański, kierownik działu sprzedaży Decoroom. - Pojawiały się już takie oczekiwania wcześniej, jednak sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że każdy taką przestrzeń chciałby mieć - dodał.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

 
Epidemia koronawirusa sprawiła, że kładziemy większy nacisk na kuchnię

Joanna Węgłowska, architektka Decoroom, stwierdziła, że większy nacisk na powierzchnię biurową to tylko jeden ze skutków epidemii koronawirusa.

- Tym, na co zwróciłam uwagę, analizując potrzeby klientów, jest przywiązywanie większej wagi do strefy kuchni i jadalni. Przestrzeni, które szczególnie w mieszkaniach dla singli i par były mocno minimalizowane, ponieważ i tak w większości przypadków je się na mieście. Sytuacja się jednak zmieniła, zauważyłam powrót do projektowania pełnowymiarowej jadalni ze stołem, a nie ograniczania tej strefy do jedynie wyspy kuchennej - dodała.

Jak wydzielić miejsce do pracy w domu lub mieszkaniu, kiedy brak osobnego pomieszczenia?

Powierzchnia biurowa przeznaczona na pracę nie zawsze może być wydzielona w postaci osobnego pomieszczenia, dlatego miejsce do pracy trzeba wydzielić w salonie, sypialni, czasem nawet korytarzu - zauważa Joanna Węgłowska.

- Bardzo ważne, by w mieszkaniu móc zapewnić sobie przestrzeń do spełniania różnych potrzeb. Istotne jest, by każdy z domowników miał chociażby fragment przestrzeni dla siebie, miejsce, gdzie może odpocząć od reszty współlokatorów.

Architekt wnętrz radzi jak uniknąć podstawowych wpadek przy projektowaniu wnętrza

Przedstawicielka Decoroom wyjaśniła, że projekt każdego wnętrza musi rozpocząć się od ustalenia układu funkcjonalnego - rozmieszczenia zarówno poszczególnych sprzętów, jak i ścian działowych.

- Układ zaproponowany przez dewelopera nie zawsze jest optymalny dla konkretnego użytkownika, który mieszkanie kupił - stwierdziła. Wyjaśniła też, że architekt będzie w stanie najlepiej dopasować przestrzeń do naszego stylu życia.

Częstym błędem popełnianym przy projektowaniu wnętrz jest dobór sprzętów o nieodpowiedniej wielkości. Wybierając np. zbyt dużą względem wymiarów salonu sofę, możemy niebezpiecznie zaburzyć proporcje.

W jaki sposób najłatwiej sprawdzić, czy meble i sprzęty, które zamierzamy kupić, pasują do wnętrza? Na podłodze trzeba rozrysować ich kontury.

- Dzięki temu możemy też zobaczyć,  jakie są relacje, odległości pomiędzy sprzętami, przekonać się, czy mamy wystarczająco dużo miejsca - wyjaśnia Węgłowska.

Projektujesz wnętrze? Zestawiaj materiały, zanim ich użyjesz

Zasad, których należy przestrzegać samodzielnie, projektując wnętrze, jest więcej. Jedną z nich jest konieczność zestawiania ze sobą materiałów na etapie planowania.

- Wstępnie wybrana podłoga może się nam podobać do momentu, kiedy nie zestawimy jej z kolorem ścian. Warto, kiedy tylko mamy taką możliwość, ze sklepu lub od producenta pożyczyć próbki, zobaczyć jak wyglądają w naszym mieszkaniu. Kolory materiałów wykończeniowych potrafią się bowiem bardzo mocno zmieniać - w zależności od pory dnia, roku, kierunków świata, na które mamy okna - wyjaśniła ekspertka.

Świetnie widać to na poniższych przykładach - wnętrza projektowane przez architektów Decoroom uwzględniają połączenia wielu różnych produktów.

Domki rekreacyjne zyskują na popularności

Przedstawiciele Decoroom stwierdzili też, że rośnie zainteresowanie małymi nieruchomościami - np. domkami rekreacyjnymi. Wybudować można go w systemie modułowym, a z uwagi na powierzchnię nieprzekraczającą 35 m kw. procedury są uproszczone.

- Oprócz szukania optymalizacja wnętrza widzimy potrzebę kontaktu z naturą - stwierdził Szymański.

Wyjaśnił też, że tak mała przestrzeń wymaga pracy architekta, żeby wszystkie funkcje domku wykorzystać w sposób maksymalny.