Jak można przeczytać w komunikacie, Skarb Państwa nie poniesie z tego powodu żadnych kosztów związanych z przeniesieniem prawa własności.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego tłumaczy, że kupno kolekcji Czartoryskich z grudnia 2016 objęło również roszczenia do zamku w Sieniawie.
Decyzja o zakupie kolekcji Czartoryskich, obejmująca zespół parkowo-pałacowy w Sieniawie, pozwoliła na uniknięcie zwrotu tej nieruchomości, a tym samym utraty ogromnych środków publicznych.
Decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. zespołu pałacowo-parkowego w Sieniawie, utrzymująca w mocy decyzję Wojewody Podkarpackiego z 2013 r., została wydana 5 grudnia 2017 r., a więc został spełniony warunek przewidziany w powyższych umowach. Ich realizacja dobiega końca, niezbędne formalności mają zostać zakończone w ciągu kilku miesięcy.
W księgach wieczystych jako właściciel nieruchomości w Sieniawie wskazany jest Skarb Państwa, zaś zespół – bez zmian – jest w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniej Agencji Nieruchomości Rolnych).
Źródło: mkidn.gov.pl