Na rynku dostępnych kilka podstawowych typów klimatyzacji, z których możemy wybrać ten najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. Ze względu na budowę wyróżnia się cztery rodzaje klimatyzatorów. Są to:
- Klimatyzatory przenośne - zbudowane są z jednostki oraz elastycznego przewodu (zazwyczaj rury), którą wystawiamy za okno, drzwi lub na balkon i która odprowadza ciepłe powietrze. Taki klimatyzator wybierany jest najczęściej przez osoby, które nie dostały zgody od swojej spółdzielni na montaż klimatyzacji lub w tych miejscach, gdzie inny typ klimatyzacji nie może być zainstalowany (jak w kamienicach czy budynkach wpisanych na listę zabytków). Zaletą jest mobilność, łatwość instalacji (brak konieczności montażu), niższa cena, i niewielkie rozmiary. Wśród wad wymienia się głośniejszą pracę i niższą sprawność.
- Klimatyzatory typu split - zbudowane są z dwóch części, które znajdują się wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. W części zewnętrznej umieszczane są elementy, które są źródłem największego hałasu. Ten typ klimatyzatora umożliwia chłodzenie tylko jednego pomieszczenia. Jest to najpopularniejszy rodzaj klimatyzacji wybierany do schładzania mieszkań.
- Klimatyzatory multisplit – zbudowane są na podobnej zasadzie co klimatyzatory split, z tą różnicą, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Mogą one pracować w systemie dwururowym (można wybrać tylko chłodzenie lub grzanie dla pomieszczeń) lub trzyrurowym (każda jednostka wewnętrzna działa wtedy niezależnie, jedna może grzać inne ochładzać).Wybierana jest najczęściej w domach czy w firmach, gdzie konieczne jest doprowadzenie klimatyzacji do więcej niż jednego pomieszczenia (klimatyzacja domowa). Decyzja o zakupie takiego klimatyzatora powinna zapaść już na etapie projektowania domu, ponieważ późniejsze przeróbki mogą być kosztowne i nieopłacalne. Poprzednie klimatyzatory – kompaktowe, split i przenośne, zaliczane są do klimatyzacji pokojowej.
Klimatyzatory przypodłogowe, kasetonowe, sufitowe i ścienne
Ze względu na miejsce umieszczenia części wewnętrznej klimatyzatory pokojowe i domowe typu split i multisplit dzieli się na: kasetonowe, przypodłogowe, sufitowe i ścienne. Klimatyzatory kasetonowe instaluje się w przypadku sufitu podwieszanego, dzięki czemu jego lokalizacja może być dowolna - jest stosowany najczęściej w sklepach czy firmach. Przypodłogowe klimatyzatory przypominają nowoczesny grzejnik i mogą być mocowane w dowolnym miejscu. Klimatyzatory sufitowe (ścienno-przysufitowe) montowane są do konstrukcji stropowej, wybierane są zazwyczaj do wysokich pomieszczeń, ale nie gwarantują równomiernego rozprowadzania chłodnego powietrza. Klimatyzatory ścienne są najbardziej popularne, dzięki dużej wydajności i cichej pracy; duży wybór modeli i marek sprawdza, że ceny w tym rodzaju klimatyzatorów są konkurencyjne.
Klimatyzacja w mieszkaniu. Jakie formalności trzeba spełnić?
Klimatyzacja w bloku wymaga od lokatorów spełnienia większej liczby formalności, niż w przypadku właścicieli domów. Jakie warunki trzeba wypełnić, by zamontować klimatyzację w mieszkaniu znajdującym się w bloku?
W Polsce nie ma przepisów, które regulują zasady montażu klimatyzatorów, dlatego lokatorzy zdani są na decyzję administratorów lub zarządców budynków. Większość przepisów spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej ogranicza więc lokatorom swobodę w wyborze klimatyzacji.
Zanim kupimy klimatyzator musimy dowiedzieć się, jakie możliwości montażu przewiduje nasza spółdzielnia lub wspólnota. Następnie składamy wniosek z rysunkiem technicznym pokazującym miejsce montażu i czekamy na pisemną zgodę spółdzielni - czasem wymagana jest też zgoda architekta budynku lub sąsiadów (zwykle w przypadku wspólnoty mieszkaniowej). Warto dołączyć też informacje na temat wymiarów urządzenia i poziomu ich głośności. Zgoda administratora wymagana jest w przypadku montażu części zewnętrznej na elewacji, dachu, a czasem też balkonie (w zależności o tego, czy balkon rozumiany jest jako część wspólna). W przypadku odmowy jednym wyjściem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego.
Samowolne zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu może skutkować nakazem demontażu urządzenia oraz przywróceniem budynku do stanu pierwotnego, co skutkować będzie dużymi kosztami.
Dodatkowe funkcje, w jakie wyposażany jest klimatyzator to m.in.: jonizacja powietrza, filtr zatrzymujący zanieczyszczenia, sterowanie za pomocą Wi-Fi, tryb cichej pracy czy bardzo wygodna funkcja automatycznego włączania i wyłączania przy zaprogramowanych temperaturach. Decydując się na zakup klimatyzatora warto jednak zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry tego urządzenia.
Pierwszym parametrem jest poziom hałasu, który jest istotny zwłaszcza przy zakupie klimatyzatora do mieszkania. W przypadku klimatyzatorów split i multisplit wszystkie głośne elementy wbudowane są w jednostkę zewnętrzną. Z kolei w klimatyzatorach kompaktowych i przenośnych elementy te są umieszczone w jednym miejscu, dlatego ich praca jest o wiele bardziej uciążliwa. Najlepsze klimatyzatory do mieszkania to te, które podczas pracy osiągają poziom hałasu o maksymalnej wartości około 30-35 dB(A) - mierzone w odległości jednego metra od nich. Przy okazji warto zapytać sprzedawcy czy podany w opisie produktu poziom hałasu dotyczy pracy klimatyzatora na najwyższej lub chociaż średniej mocy.
Regulacja temperatury i energooszczędność klimatyzatora
Kolejnym czynnikiem jest regulacja temperatury. W większości modeli można wybrać dwie lub trzy prędkości obrotu wentylatora, którym możemy dostosować stopień obniżenia temperatury. Zazwyczaj takie opcje są wystarczające dla naszej strefy klimatycznej. Pomocna jest również funkcja auto, w którym samo urządzenie dobiera najlepszy bieg pracy. Nowoczesne klimatyzatory posiadają także tzw. inwerter, który ochładza tylko część powietrza, co pozwala zaoszczędzić nawet 30 procent energii, w porównaniu do urządzeń bez tej funkcji. Obecnie najbardziej energooszczędne klimatyzatory sprzedawane są w klasie A+++. Im niższej klasy urządzenie, tym musimy liczyć się z wyższymi rachunkami za prąd. Przy okazji warto zaznaczyć, że temperatura pomieszczenia nie powinna się drastycznie różnić od temperatury na zewnątrz. Między pomieszczeniem klimatyzowanym a miejscem nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy niż 7 stopni - w innym przypadku organizm może mieć problem z adaptacją.
Moc klimatyzatora do pomieszczenia - jak obliczyć moc potrzebną do ochłodzenia pokoju?
Trzecim ważnym czynnikiem jest wydajność klimatyzatora, określana na podstawie jego mocy. Zazwyczaj do ochłodzenia 1 metra kwadratowego potrzeba 0,1 kW mocy. Liczba potrzebnej mocy zwiększa się ze względu na powierzchnię okien, usytuowanie mieszkania czy nawet ilość lokatorów. Moc klimatyzatora potrzebna do schłodzenia pomieszczenia (w przypadku urządzeń typu split) obliczana jest na podstawie prostego wzoru. Wystarczy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia w metrach przez sto, co da nam moc chłodniczą klimatyzatora w watach. Przy 50 m2 moc klimatyzacji wg wzoru wygląda następująco: 50 x 100 = 5000 Wat. Do ochłodzenia takiej przestrzeni potrzeba więc klimatyzatora o mocy około 5,0 kW.
Zakup klimatyzatora to dość droga inwestycja. Przy wyborze urządzenia większość z nas będzie kierowała się ceną, chociaż warto przy okazji zaznaczyć, że w przypadku klimatyzatorów kosztujących poniżej tysiąca złotych nie możemy oczekiwać spektakularnych efektów. Takie urządzenia zazwyczaj mają niższą wydajność, pracują głośniej, mają niższą klasę energetyczną (co przekłada się na rachunki), ich renowacja jest droższa oraz częściej ulegają awarii. Pozorna oszczędność może się przełożyć na późniejszą wygodę użytkowania takiego produktu. Najtańsze klimatyzatory mają moc do 2kW dlatego sprawdzą się jedynie przy bardzo małych pomieszczeniach. Na jakie ceny klimatyzacji trzeba się przyszykować?
W zakup klimatyzatora warto więc zainwestować trochę większą sumę. Orientacyjne ceny netto klimatyzatorów oszacowane zostały m.in. ze względu na moc chłodzenia urządzenia. Te o najniższej mocy (od 2,5 do prawie 3 kW) kosztują około 1500-2000 złotych - wystarczą do małego mieszkania lub pokoju. Silniejsze klimatyzatory (od 3 do 4 kW) to koszt 2500 złotych. Dla większych mieszkań o powierzchni 50 m2 przydadzą się urządzenia o mocy od 5 do 5,5 kW, co opiewa na koszt 3300 złotych. W przypadku urządzeń o mocy od 7kW koszt zakupu może przekroczyć 4500 złotych. Taka klimatyzacja będzie wystarczająca do mieszkania o powierzchni powyżej 60m2.
Koszt montażu klimatyzacji
Oprócz zakupu urządzenia należy również pamiętać o kosztach montażu klimatyzacji, które zamykają się w granicach od 1000 do 2000 złotych. W przypadku bardziej skomplikowanego montażu (gdy dostęp do instalacji jest utrudniony lub musi być poprowadzony w określony sposób) cena będzie odpowiednio wyższa.
Najtańsze są klimatyzatory przenośne, które możemy kupić już od tysiąca złotych w górę. Wybierając klimatyzator typu split, czyli jeden z najbardziej popularnych typów urządzeń wykorzystywanych do chłodzenia mieszkań, musimy liczyć się z kosztami od 1500 do 3000 złotych w zależności od dodatkowych udogodnień czy funkcji. Najdroższe są klimatyzatory typu multisplit, za które zapłacimy od 4500 złotych w górę.