Mieszkania tego typu, jeszcze nie tak dawno były traktowane jako te „gorsze”. Głównym powodem był ich stan technicznych oraz często przeszkody aranżacyjne wynikające z standardu przyjętego dla kamienic. Brak dostatecznego doświetlenia też wpływał na negatywną ocenę lokalu. Dodatkowym minusem mieszkań w kamienicy było ich położenie. Okolica wokół, często nie zachęcała do wieczornych spacerów. Koniec końców, przez całe lata 90-te i pierwszą dekadę nowego wieku, mieszkania w kamienicach popadły w niełaskę inwestorów oraz chętnych do kupna klientów
W ostatnich kilku latach zainteresowanie mieszkaniami w kamienicach, jednak mocno wzrosło. Dzieje się tak z wielu powodów. Pierwszym z nich jest pozytywna przemiana dzielnic, w których takie zabudowania się znajdują. Okolice, w której do tej pory były zabudowane kamienicami podwyższają swój standard i zmieniają profil. Z miejsc o podwyższonej przestępczości zmieniają się na dzielnice pełne sztuki i miejsca, gdzie można znaleźć rozrywkę. Nie bez znaczenia, jest również po prostu popyt na tego typu mieszkania. Przyszli właściciele odkrywają historię, więc i miejsce ich zamieszkania zyskuje na wartości. Chcą mieszkać w miejscu wyjątkowym i nietuzinkowym. Ciężko o taki lokal wśród nowych inwestycji.
Poza historią miejsca, jest również dużo bardziej oczywistych i mierzalnych powodów, dla których warto się zdecydować na mieszkanie w kamienicy. Jednym z nich jest lokalizacja. Zwłaszcza w tych ofertach znajdujących się w historycznych centrach miast. Są to najczęściej lokale znajduję się w samym środku węzłów komunikacyjnych. Dzięki czemu, można zaoszczędzić sporo czasu na dojazdach do miejsca pracy, szkoły bądź lekarza.
Co dla jednych jest minusem oraz przeszkodą nie do pokonania, dla innych staje wartościowym argumentem przemawiającym za kupnem danego lokalu. Ograniczenia aranżacyjne oraz braki w doświetleniu mogą być wykorzystane na plus. Wszak przez większość dnia i tak domowników nie ma w domu, więc małe nasłonecznienie wnętrza aż tak nie przeszkadza. Za to, mieszkania w kamienicy najczęściej mają bardzo wysokie sufity co zwiększa komfort mieszkańców. Nie bez znaczenia, pozostają również wysokie okna które wpuszczają więcej światła. A poza tym, wyglądają magicznie.
Ostatnim istotnym argumentem ZA kupnem lokalu w kamienicy, jest oczywiście jakość wykonania. Trzeba pamiętać, że pierwotnie kamienice były stawiane dla zamożnej warstwy społecznej co może świadczyć o jakości wykonania tych budynków. Pomimo wieloletnich zaniedbań, wiele z tych budynków pomimo koszmarnego stanu nadal nadaje się do remontu. A szlachetne materiały użyte w budowie, procentują wysoką trwałością. Odnowione mieszkanie w kamienicy z pewnością długo zachowa swój charakter.
Pomimo naprawdę wielu atutów, nie dla każdego jest wskazane. Jednym z mankamentów jest sposób budowy ciągów komunikacyjnych we wnętrzach kamienic. Najczęściej, nie zakładał on ani podjazdów dla niepełnosprawnych bądź dla rodziców z dziećmi. Rzadko w takim miejscach pojawia się również winda,co dla niektórych jest jednym z najważniejszych elementów luksusowego mieszkania.
Gdy budowano większość kamienic, nikt nawet nie przypuszczał, że auta staną się tak powszechne jak dzisiaj. Z tego powodu w większości kamienic nie przewidziano miejsc parkingowych. Mieszkając w centrum miasta wszędzie jest blisko, ale są osoby które nie wyobrażają sobie życia bez samochodu. Więc, trzeba to mieć na uwadze podczas planów kupna mieszkania w kamienicy.
Inną wadą takiego lokalu jest chłód. Nawet, jeżeli budynek jest prawidłowo ocieplony to jego struktura budowy ścian wewnętrznych powoduje iż naturalnie odczuwa się w nim chłód. O ile w ciepłe lato, jest to niemała zaleta (ponieważ chłód panuje w środku, bez pomocy klimatyzacji), o tyle w zimie może to doskwierać.
Czy warto się zdecydować na mieszkanie w kamienicy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedź sobie samodzielnie. Ponieważ ilość atutów i wad rozkłada się równomiernie. Niektórych nie da się pogodzić. Za każdym razem będzie to bardzo indywidualna sprawa.